Lukasy

Jak funguje slepecka hul?

To má v sobě nějaky radar a jak pozna ten slepec, že je na spravne zastavce? A kdyby byla před dim dira nebo nějaka hluboka kaluž poznal by to nějak?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Funguje úplně stejně jako jakákoliv jiná hůl, jen je natřená nabílo. Člověk s ní oťukává chodník, cestu, stěnu a podle změny zvuku těch ťuků slepec pozná o co jde. Jen to chce trochu tréninku, navíc slepci mají posilněné ostatní smysly, když jim odešel zrak. Kaluž prostě zašplouchá, pochybuju, že řeší její hloubku. Cestu na zastávku si pamatuje ve stylu – od baráku do leva, po padesáti krocích doprava, pak rovně dokud nenaťukne kovový kanál apod.
Běžná slepecká hůl rozhodně nemá žádný naváděcí sonar.

Další odpovědi
hanulka11

Kdepak to tak není – nevidomí se musí s pomocí vše naučit . Oni mají obzvlášť vyvinutý sluch ,takže se jím hodně řídí . Hůl je jen pomocník – oťukává sis s ním cestu před sebou – aby poznal případné překážky . zadej si do googlu nevidomí a přečteš si o nich opravdu zajímavé věci .
Mám známého, který běžně jezdí po výletech a do ciziny – vše úžasně prožívá , on tu krásu vnímá jinak než my . Jsou to obdivuhodní lidé.

Mapel

Je to jenom obyčejné hůl a pro ostatní, aby věděli, že jde o nevidomého je natřena na bílo.

bolak

No, ty všechny odpovědi který jsi tu obdržel se týkaly tech klasickejch holí pro slepce, nicméně teď už existujou i laserový a bezdrátový slepecký hole a to už není jenom kus natřenýho klacku ↓↓↓

http://www.lu­pa.cz/clanky/technic­ka-prekvapeni-a-zajimavosti/
http://gadget­s.vtm.zive.cz/mo­derni-slepecka-hul/a-3269/default.aspx