Adula.57

Jak funguje pyrometr?

Dobrý den, jak by jste popsali jak funguje pyrometr, ale co nejjednodušeji?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pyrometr je bezkontaktní teploměr fungující na principu tepelného záření.
Od pyrometru je odvozeno mnoho přístrojů využívajících tohoto principu.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Py­rometr

Další odpovědi
magorvkleci

ono jich je několik druhů

na takové ty normální teploty (třeba tepelné mosty na baráku nebo teplota pacienta) pyrometr měří intenzitu infračerveného záření (vlastně veškerého záření) a převádí ho buď do viditelného spektra na obrazovce (to na ty tepelné mosty) nebo na číselnou hodnotu (to u těch pacientů)

intenzita infračerveného záření sice klesá s druhou mocninou vzdálenosti, ale naopak zase roste snímaná plocha, takže vzdálenost při měření nehraje moc roli, pokud v hledáčku přístroje není nic jiného než měřená oblast

Lamalam

Pyrometr používaný v hutnictví k měření teploty roztaveného kovu pracuje tak, že se porovnává jas rozžhaveného kovového vlákna o známé teplotě s jasem měřené taveniny. Je to v podstatě dalekohled s vestavěnou žárovkou a s reostatem, kterým se reguluje teplota a tím i jas svítícího vlákna. Napětí se vyreguluje tak, aby vlákno nebylo na pozadí taveniny vidět, pokud je chladnější nebo teplejší tak ho uvidíš.