Lgee

Jak funguje platba kartou?

To je také z banky do banky nebo co? Absolutně tomu finančnímu systému nerozumím.

Nejlepší odpověď
anonym

Ahoj Lgee, 1. krok: Zákazník platí kartou Mastercard
Zákazník nakupuje zboží/služby u obchodníka.
2. krok: Platba se ověřuje
Systém v terminálu obchodníka zachytí informace o účtu zákazníka a v zabezpečené formě je odesílá zpracovatelské bance.
3. krok: Zadání transakce
Zpracovatelská banka obchodníka žádá Mastercard o ověření ze zákazníkovy vydavatelské banky.
4. krok: Autorizační požadavek
Mastercard předkládá transakci vydavatelské bance k ověření.
5. krok: Autorizační odpověď
Vydavatelská banka ověřuje transakci a odesílá odpověď zpět obchodníkovi.
6. krok: Platba obchodníkovi
Vydavatelská banka odesílá platbu zpracovatelské bance obchodníka, jež platbu uloží na obchodníkův účet.

Zdroj: https://www.mas­tercard.cz/cs-cz/obchodnici/na­bidka-reseni/proces-platby.html

Další odpovědi
Edison

A je to potřeba? Pokud vím, je to přes karetní společnost. VISA, MC, EC… a jistě mnoho dalších.

Dochy

Co přesně bys rád věděl? Základ je, že si terminál vezme z karty nějaké základní info a prostřednictvím „své“ banky (často dále skrze nějaký řetězec, např MC) se zeptá banky vydávají kartu zda lze platbu provést. Pokud ta odpoví že ano, terminál obchodníkovy řekne že je vše OK, obchodník předá zboží a účtenku a tím ta viditelná fáze končí… Ve skutečnosti vlastní převody peněz z účtu držitele karty k obchodníkovi banky realizují později na základě zaznamenaných informací.
Existují nějaké zvláštnosti a odchylky, ale tohle je základ.