JájsemRaibek

Jak funguje pilotní průkaz?

Pokud mám řidičský průkaz na skupinu B, nikoho nezajímá jestli řídím stařičkou Škodovku nebo nejnovější model Ferari.
Jak je to s pilotním průkazem?
To mám potom pp jen na konkrétní druh letadla nebo 1 motorové, 2 motorové, turbovrtulové, tryskové atd.?
To můžu létat jen se 737 nebo jakýmkoli takto velkým letadlem?

Nejlepší odpověď
Kepler

Pilotní licence jsou rozděleny do kategorií od bezmotorových kluzáků, přes ultralighty, sportovní letadla, obchodní letouny až po velká dopravní letadla. Kategoríí je spousta. Než začne pilot létat na jiném typu většího letadla, i tam musí absolvovat nový kurz a získat příslušnou licenci. Příklady zde:
http://bluesky­aviation.cz/pi­lotni-vycvik-v-praze/pilotni-licence-a-zkousky/
https://www.flying-revue.cz/pilotni-vycvik

Další odpovědi
Edison

Na drahách to funguje podobně. Jednak na typ lokomotivy a dokonce není pravdou, že kdo může řídit lokomotivu může také řídit tramvaj, nebo trolejbus. A všechno jsou to drážní vozidla. Dále tramvaják z jednoho města nemůže jen tak sednout a řídit tramvaj v jiném městě. Hned z několika důvodů: I stejné typy tramvají jsou „kustomizované“ pro konkrétního zákazníka – město – a to včetně způsobu ovládání. Dále v různých městech mohou existovat různé PROVOZNÍ předpisy (které pouze nesmějí odporovat národním drážním normám a předpisům), takže v provozu mohou být i celekem solidní rozdíly. A nakonec i u ŘP máš skupiny…

elkon

Jak to, že to RAIBEK neví?