norek

Jak funguje navigace?

Nechápu jak funguje navigace třeba na tabletu kdybych někam jela půjde mi navigace na tabletu nebo telefonu bez připojení na internet?Nebo jak funguje navigace kdybych si ji koupila?

Nejlepší odpověď
Arne1

Tak to zkusím ještě jednou a zkusím to nějak zjednodušit…
Navigační program – v nejjednodušším přípdě Google mapy nebo Mapy.cz – čte informace z navigačních čipů v mobilu / tabletu. Z těch informací se dozví velmi přesné vzdálenosti k jednotlivým družicím a protože jejich pozice na obloze je známá (resp dá se přesně vypočítat) tak se z toho dá vypočítat přesná poloha na zemském povrchu. Na tohle připojení k Internetu zapotřebí není (neuvažuju možnost získat nějaké doplňující informace pro zrychlení počátečního náběhu navigace). Otázkou je, zda máš v tabletu / mobilu stažené mapy. Mnoho navigačních programů umí pracovat jak s mapama které si tahá z Internetu kdykoliv to potřebuje, tak i s mapama která má dopředu stažené v tabletu / mobilu. I ty nejběžnější Mapy Google nebo Mapy.cz mají někde funkci která stáhne mapy do zařízení (když jsi například někde na WiFi) a pak už Internet není zapotřebí.
Ke koupi navigace na rozdíl od kolegy Hlada si myslím že není pro běžné uživatele důvod, přesnost je u kvalitních telefonů / tabletů stejná. Samostatné navigace mají výhodu pouze v tom, že jsou odolné (vydrží pád ze skály i vykoupání) a na několik tužkových baterií budou pracovat i několik dní. Možnosti a další výhody jsou jednoznačně na straně mobilu / tabletu. A to píšu jako někdo kdo navigaci používá skoro neustále pro lov geokeší.
V případě navigací ne „turistických“, ale automobilových jsem ještě skeptičtější – podle mne v dnešní době nemá smysl navigace která nedostává přes Internet informace o stavu provozu na silnici – například Waze. Data jsou dnes tak levná, že má smysl šetřit jen v mimo-EU státech.

Další odpovědi
Kepler

Odpověď Wolfy je fundovaná, i když si myslím, že tazatelka se ptala na něco jiného. Nicméně GPS družice NEJSOU na geostacionární dráze, tam fungují TV satelity aj.

Edison

I do telefonů, tabletů, notebooků… lze nainstalovat aplikace, které podporují stažení OFFLINE map. Nakonec… i googlemaps i mapy.cz mají funkci "stažení offline map, takže není třeba nic dalšího instalovat. Já osobně pro pěší turistiku mapy.cz, ale do auta mám aplikaci sygic. Tu jsem si i koupil.

Doplnění: Dnes nevidím důvod pro pořízení jednoúčelového navigačního zařízení. Princip popsal kolega.

WoIfy

Jedná se o kombinaci použití složitého algoritmu a příjmu signálu GPS.
Ve svém zařízení máš v ideálním případě uloženou mapu. Pak internet k navigaci nepotřebuješ. V opačném případě se ti bude mapa v průběhu pohybu průběžně stahovat.
Mapy jsou spojnice křivek, po kterých je vedena plánovaná trasa podle stanovených (vybraných) parametrů.
Ty jsi výchozí bod, a algoritmus dopočítá trasu podle nastavených parametrů.

To, kde se nacházíš, a kudy se pohybuješ, řeší GPS.
V každém navigačním zařízení je čip, který dokáže přijímat signál GPS že satelitů.
Tvou aktuální polohu lze zaměřit pouze v případě, že k Tvému zařízení dosáhne signál alespoň že tří GPS satelitů.

GPS satelity jsou geostacionární družice, což znamená, že se pohybují po své oběžné dráze kolem země takovou rychlostí a směrem, že se v rámci povrchu země udržují vždy nad stejným místem po celou dobu své životnosti.
Na základě toho, že u každého takového satelitu je známa jeho přesná pozice, a jeho jedinečné identifikační označení spolu s časovým údajem, které vysílá směrem k Zemi, lze tvou pozici zaměřit tím, že každý GPS lokátor a navigace vypočítává dobu, za jak dlouho k němu signál z těchto družic dorazí.

Hlada

Pokud má daný přístroj přijímač GPS a možnost instalování map, bude fungovat bez připojení na internet. Je ale potřeba vyzkoušet, jestli bude pro dané použití vyhovovat. Požadavky jsou tak rozdílné, že všem jeden přístroj nevyhoví. Proto se vyrábějí navigace jednoúčelové. Je potřeba zjistit citlivost přijímače GPS. Telefony ji mají malou, proto si pomáhají asistovanou A-GPS, která vyžaduje jednorázové připojení k internetu. Ke zjištění polohy stačí, zvlášť se špičkovými mapy.cz. Pro turistiku, geocaching nebo do auta je to ale spíš nouzové řešení, které má od specializovaných přístrojů hodně daleko.

mosoj

Pro Keplera!
http://wiki.cs­.vsb.cz/images/8/88/Gis­_lap028.pdf

Dochy

Dík hezké srovnání
Ale ke geostacionárním družicím" Používá je jen Beidou (které není zrovna příliš použitelné u nás) a má jich být jen pár – ostatní výrazně níže.
Takže pokud vezmeme GPS v užším významu, má Kepler plnou pravdu, pokud význam GPS trochu rozšíříme na všechny navigační družice pak pár skoro neznámých družic nad (relativně) Asií jeho výroku odporuje

anonym

Navigační program potřebuje k navigaci mapová data nad kterými počítá trasu. Ta mapová data jsou uložena buď v telefonu/tabletu (takovým navigacím říkáme offline navigace protože k samotnému navigování internet nepotřebují) nebo ta data jsou uložena kdesi na serverech provozovatele a navigace se na výpočet trasy vždy ptá těchto serverů (to jsou online navigace které si bez internetu neškrtnou) … typickým zástupcem čistě online navigace je WAZE a dokáže z toho těžit i výhody, třeba to že vždy předně ví kde se stala jaká nehoda a kde se formuje stojící kolona i kdyby to bylo před pár sekundami. Typickým zástupcem čistě offline navigace je třeba MAPS.ME, OsmAnd nebo Mapfactor.

Arne1

To co uvádíš jsou všechno autonavigace. Já se častěji setkávám s turistickými navigaceni – Locus Map, aDrake a pod.

Edison

Jooo.. locuse mám taky… Taky fajn. Mnoho užitečných doplňků.

Edison

Plně se ztotožňuji s Arnem. Pomalu i TMC jde k šípku, především rychlostí aktualizací dat, v CZ to nefunguje prakticky vůbec. Zato pře internet to funguje fak suprově. Jezdím po celé Evropě a na sygic nedám dopustit. A teď je třeba vzít v úvahu několik věcí: I navigace do auta je spíše komplikace – už jen aktualizace map. Další důvod – umístění v autě. Takže telefon, kamera, navi… Sakra na co, když všechno umí jeden přístroj? Ty kamerový softy teda ještě nic moc, takže tu mám samostatně, ale mám ji tak, že prakticky není vidět. Ale i třeba appka od navigonu má funkci palubní kamery. Jestli sygic teď nevím, bo to nepoužívám. Jsem tedy spíše pro kvalitní appku, klidně i placenou. Zase to nestojí tolik a bývají velmi zajímavé akce. Aktualizace bezproblémová…

Navi jako pevná výbava auta? Dokud to nebude s tím autem interaktivně spolupracovat (a jsou takové… jen to auto stojí asi pět mega), vidím to spíše jako nesmysl. První problém začne s aktualizacemi… Děkuji… nechci…