ShyDoe

Jak funguje mýdlo ?

Chtěla bych se zeptat, co je to mýdlo (nějak logiciky a zjednodušeně) a jak působí na špínu ? Mýdlo co já vim, že vzniká zmýdelnováním esterů (ester + hydroxid sodný) a vznikne prostě nějaká sůl a alkohol (???) no a potřebuji vědět, jak působí na nečistotu – pochopila jsem to tak, že nečistota je nepolární látka a mýdlo z ní udělá polární a pak je to rozpustné ve vodě a umeje se to… nemohl by jste mi to někdo vysvětlit důkladněji a lépe ? Díky moc ;)

Nejlepší odpověď
anonym

Mýdlo vůbec nepůsobí na špínu! :D Mýdlo působí na vodu. Změkčuje ji a zvyšuje povrchové napětí – tím dostane voda větší povrchové působení. (Lépe omyje omývané.) Například po omastku by jinak sklouzla – takto jej částečně smyje. Proti mastnotě lze však bojovat jedině mastnotou – Jar, Pur, …
Doplňuji:
Pardon – snižuje povrchové napětí…

Další odpovědi
anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/M%C3%BDdlo