DandrdaMan01

Jak funguje meotar?

Na jakém principu pracuje meotar? Co se přesně stane když projde světlo čočkou?
Co je to Fresnelova čočka?

Odpovědi
cochee

Meotar je optický přístroj, který prosvítí transparentní předlohu, umístěnou v horizontální rovině a takto vzniklý obraz promítne poměrně jednoduchou soustavou čoček a zrcadel na vertikální rovinu, tedy zeď nebo promítací plátno. Odpovědi na další dvě otázky si jistě najdeš sám na webu, ostatně jednoduchá optika je učivem základní školy a Fresnelovu čočku si najdi.

orwell

Pokud vlastníš knihu „Emanuel Svoboda a kol.: Přehled středoškolské fyziky“ (vřele doporučuji), tak na str. 392 najdeš schéma zpětného projektoru a na str.379 – 383 záležitosti týkající se lomu světelných paprsků při průchodu čočkami. Chce to prostudovat obrázky! Též se můžeš podívat na http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Co%C­4%8Dka_(optika), kde je i odkaz a Fresnelovu čočku. Jinak by to bylo na dlouhé vyprávění a bez obrázků asi dost zbytečné.