sido

Jak funguje Light Emitting Diode

Ctěl bych znát proč svítí Light Emitting Diode

Odpovědi
panenka

Jak funguje: LED (Light Emitting Diode) znamená světlo emitující dioda. Pracuje na principu polovodičových destiček, které přetvářejí elektrický proud na světlo. Klady: Extrémně dlouhá životnost – 20 000 hodin a více, malé rozměry, nízká spotřeba. Zápory: Vysoká cena – 200 až 500 Kč, zatím slabší výkon. Obvykle se nabízí 1W až 15W LED svítidla. 5W LED světlo odpovídá 20W žárovce. Použití: Například do lampiček k bodovému osvětlení nebo pro trvalé osvětlení chodeb a průchodů, do světelných vánočních řetězů či cyklosvítilen. Světelná účinnost: kolem 40 lm/1 W, nejmodernější i 100 lm/1 W Náklady na svícení: 100 Kč za rok (1 000 hodin) – 5 × 5 W LED svítidel s obdobným světelným výkonem a barvou světla, jakou má 100W klasická žárovka.

Zdroj: http://www.svetelne-zdroje.cz/povidani/

GangstaHelper

A taky by bylo pěkné poznamenat, že jako každá dioda i LED dioda propouští proud jen jedním směrem. A také jen při jednom zapojení svítí.