Anonym...

Jak funguje stavební spoření?

Odpovědi
Drap

Máš to zřejmě popletené. Vkladní knížka ječ jednak věc a stavební spoření věc úplně jiná. Nejlépe se dozvíš na stránkách konkrétní banky, které tyto produkty nabízejí. Nebo též osobní návštěvou.

Neni dovoleno měnit smysl otázky.
třeba zde:https://www.bu­rinka.cz/staveb­ni-sporeni/?utm_sou­rce=sklik&utm_me­dium=cpc&utm_cam­paign=bur_sta­vebko_spo%c5%99­en%c3%ad_longter­m_exact&utm_con­tent=stavebni-sporeni_e&utm_ter­m=stavebn%c3%ad+spo%­c5%99en%c3%ad|stavebn%c3%ad+spo%­c5%99en%c3%ad Myslím, že je vše jasné.

Dochy

Co přesně chceš vědět? Vkladní knížce se rozhodně neříká stavební spoření, jde o dva různé produkty s tím, že vkladní knížka je produkt podstatně starší (alespoň pokud budeme řešit aktuální situaci v ČR) – snad jediný spořící produkt u nás v době budování socialismu (a s velkou pravděpodobností pocházející ještě z hlubší minulosti).Vkladní knížka je víceméně spořící účet, zpravidla s pevnou (nebo alespoň relativně pevnou – vyhlašovanou např. čtvrtletně) úrokovou sazbou vázaný na fyzický nosič – vkladní knížku, což je víceméně notýsek pro zápis transakcí. V současnosti už ta vazba na vkladní knížku není tak pevná, protože vše je vedeno i elektronicky bankou. Dříve mohla být vkladní knížka na heslo, manipulovat s účtem mohl kdokoli, kdo do banky donesl knížku a prokázal se heslem. Teď už je dovolena vkladní knížka pouze na jméno, takže prachy vybereš jen s vkladní knížkou a občankou (nebo jiným vhodným průkazem totožnosti). Dříve byli populární ještě výherní vkladní knížky – místo úroků probíhalo losování a výnos se podle nějakých pravidel rozlosoval mezi účastníky. To už teď asi také není.

Stavební spoření je státem podporovaný systém pro podporu bydlení (alespoň takový měl snad být záměr). Pro uživatele uzavření smlouvy o stavebním spoření znamená získat spořící účet, který za splnění podmínek poskytoval právo na přidělení úvěru ze stavebního spoření. Úvěr by v ideálním případě měl být výhodnější než hypotéka (byli doby, kdy to tak skutečně bylo) a vázán pouze na bytové potřeby. Úvěry by ideálně měli být poskytovány ideálně z vkladů ostatních účastníků a z úroků úvěrů by měli být zas financovány úroky z vkladů. Z toho i plyne, že je žádoucí aby vkladů bylo více než úvěrů. Systém stavebního spoření v ČR (možná už v ČSFR – nevím jistě) byl zaveden po bytové krizi krátce po převratu.
Jako státem podporovaný spořící produkt má tyto výhody:

  • Povinně pojištěný vklad
  • Státní příspěvek (v současnosti max 10%, max 2000,– z roční úložky, bývalo 25% a 4500,–)

a nevýhody:

  • tuším 6 letá vázací doba jako podmínka pro státní podporu (dříve 5 let)
  • podpora vázaná na majitele (člověk může mít více stavebních spoření, ale podpora je tuším jen na jedno, nejsem si jist zda lze rozdělit např. na 1000 a 1000 pokud na dvou spořeních bude mít člověk poloviční úložky oproti podporovanému „ideálu“)

Pepa25

Vkladní knížka je spořící účet u banky, u kterého se operace (vkaldy a výběry, ale i úroky atd.) zapisují do knížky a klinetovi nechodí výpisy.
Stavební spoření je zvláštní druh spoření, který poskytují jen stavební spořitelny, má pevně dané podmínky a státní podporu.

Dochy

S tou editací to trochu (trochu víc) přeháníš. Pokud chceš odpověď na jinou než originální otázku, polož ji znovu. Takhle z odpovídajících můžeš dělat voly.