Avatar uživatele
Nikkol

Jak funguje katalytická lampa? Jak to , že ten kámen vydrží být tak dlouho horký?

Je tam psáno: 'Tajemství vonné katalytické lampy je založeno na základě unikátního procesu katalytické reakce.' Ale co to je ta katalytická reakce?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Jikra, dědapetr, uznevim8 před 3599 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
dědapetr

Katalytická lampa pracuje ve třech fázích.
Za prvé: lampa vypařuje esenciální oleje přímo do vzduchu, tyto éterické oleje mají pak různé účinky v závislosti na použitém druhu (mohou mít blahodárný vliv na výkon či soustředění, nebo pro změnu napomáhat k uklidnění těla i duše, záleží na zvolené variantě).

Za druhé: lampa prochází fází katalytického spalování, stejně jako starší lampy. Tato katalytická reakce vede ke vzniku volných radikálů, které reagují s kyslíkem ve vzduchu, a tak vzniká ozon. Ozonem mohou být oxidovány organické i anorganické látky, včetně mikroorganismů, jako jsou plísně, viry, houby a bakterie. Ozon se využívá k čištění odpadních vod na vody pitné.

A konečně za třetí: difuzér rozptyluje částice alkoholu do vzduchu. Částice alkoholu pak reagují s infekčními částicemi, absorbují je a zneškodňují.

Katalytická lampa nehoří plamenem, ale využívá k odpařování látek katalytické spalování. Plamen se používá pouze k zahájení katalytického procesu, a to tak, že se zapálí kamínek na konci knotu, ten se plamenem ohřeje na 150°C a plamen se nechá uhasnout (po cca 2minutách).

Alkohol z nádobky je oxidován horkým keramickým kamínkem za přítomnosti vzduchu a přitom je produkováno teplo, což umožňuje, aby cyklus pokračoval. Celý tento proces známe jako „heterogenní “ katalytickou oxidaci. Jak katalytické spalování pokračuje, jsou molekuly, které ničí pachy a bakterie, uvolňovány do ovzduší a zároveň je rozptylována vůně éterického oleje. Esenciální olej přitom není spalován, ale jednoduše vonnou složku uvolňuje z povrchu horkého kamínku do ovzduší, což je podstatný rozdíl mezi lampami a svíčkami.

Z následujících studií vyplývá, že katalytická lampa nadále odstraňuje bakterie ze vzduchu, i dlouho poté, co lampa zhasne.

http://www.scentit.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek