Nikkol

Jak funguje katalytická lampa? Jak to , že ten kámen vydrží být tak dlouho horký?

Je tam psáno: ‚Tajemství vonné katalytické lampy je založeno na základě unikátního procesu katalytické reakce.‘ Ale co to je ta katalytická reakce?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Katalytická lampa pracuje ve třech fázích.
Za prvé: lampa vypařuje esenciální oleje přímo do vzduchu, tyto éterické oleje mají pak různé účinky v závislosti na použitém druhu (mohou mít blahodárný vliv na výkon či soustředění, nebo pro změnu napomáhat k uklidnění těla i duše, záleží na zvolené variantě).

Za druhé: lampa prochází fází katalytického spalování, stejně jako starší lampy. Tato katalytická reakce vede ke vzniku volných radikálů, které reagují s kyslíkem ve vzduchu, a tak vzniká ozon. Ozonem mohou být oxidovány organické i anorganické látky, včetně mikroorganismů, jako jsou plísně, viry, houby a bakterie. Ozon se využívá k čištění odpadních vod na vody pitné.

A konečně za třetí: difuzér rozptyluje částice alkoholu do vzduchu. Částice alkoholu pak reagují s infekčními částicemi, absorbují je a zneškodňují.

Katalytická lampa nehoří plamenem, ale využívá k odpařování látek katalytické spalování. Plamen se používá pouze k zahájení katalytického procesu, a to tak, že se zapálí kamínek na konci knotu, ten se plamenem ohřeje na 150°C a plamen se nechá uhasnout (po cca 2minutách).

Alkohol z nádobky je oxidován horkým keramickým kamínkem za přítomnosti vzduchu a přitom je produkováno teplo, což umožňuje, aby cyklus pokračoval. Celý tento proces známe jako „heterogenní “ katalytickou oxidaci. Jak katalytické spalování pokračuje, jsou molekuly, které ničí pachy a bakterie, uvolňovány do ovzduší a zároveň je rozptylována vůně éterického oleje. Esenciální olej přitom není spalován, ale jednoduše vonnou složku uvolňuje z povrchu horkého kamínku do ovzduší, což je podstatný rozdíl mezi lampami a svíčkami.

Z následujících studií vyplývá, že katalytická lampa nadále odstraňuje bakterie ze vzduchu, i dlouho poté, co lampa zhasne.

http://www.scen­tit.cz/novinky/ka­talyticka-lampa-jak-to-vsechno-zacalo/