SEmperor06

Jak funguje fúzní reaktor?

Nejlepší odpověď
Kepler

Žádný funkční ještě neexistuje. Existují různé pokusné na principu tokamaku nebo stellátoru. Ve fůzních reaktorech má proběhnout sloučení jader lehčích prvků (resp. izotopů) na prvek težší. Při tom vzniká podstatně větší množství energie než v reaktorech štěpných. Nejbližší fungující fúzní reaktor je v nitru Slunce. Princip tokamaku je vysvětlen zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tokamak

Další odpovědi
aliendrone

Nefunguje. A dlouho ještě fungovat NEBUDE. Pořád se staví a staví a pořád se termín dokončení odkládá. Frantíci, no co chceš, že? Jinak princip fúzní reakce je popsán třeba na wiki.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Termonukle%C3%A1rn%­C3%AD_f%C3%BA­ze

Abych to zjednodušil > deuteron se přinutí ke srážce s tritonem (za pomoci vysoké teploty), ty následně zfúzují na jádro hélia (částice alfa) + neutron + cca 3,5MeV.

Provádí se to v toroidní magnetické komoře (tokamak), kde se plazma stlačí (a udržuje) pomocí magpole. Tokamak je chlazen tekutým lithiem (které se částečně mění na tritium, jež se následně znovu využije jako vstupní surovina v reakci) No a dál už je to klasika > tepelný výměník, pára, turbína, generátor.

BTW – NENÍ to „Slunce na Zemi“, jak se často v populárně nevědeckých časákách píše. (Na Slunci probíhá především proton-protonový cyklus, kde na začátku je fúze 2 protonů na deuteron – tedy slabá interakce, tudíž na Zemi nepoužitelné. V reaktoru musí být použito reakce se silnou interakcí. (jakou je právě zmiňovaný deuteron+ triton)