Ganymede

Jak funguje evoluce? Když se nějaký organismus vyvine, jak to, že teda ještě existuje?

Když se nějaký organismus vyvine, jak to, že teda ještě existuje?
A jak se může vůbec vyvinout? Jak něco takového probíhá? Mutací nějakého genu?

Odpovědi
klumprt

Ono je zajímavé dozvídat se o evoluční teorii postupně, tak jak se vyvíjela od Darwina. Darwinovy závěry už nejsou úplně přesné, ale je vhodné u nich začít.

Tehdy došel zhruba k takovému závěru, že existuje přirozený výběr, který funguje tak, že přežije zpravidla jedinec, který je schopnější. Např. rychlejší gepard, který se líp nakrmí a pravděpodobněji zplodí potomky, kteří budou rychlí po něm. Pomalý gepard umře hlady ještě předtím, než něco zplodí. V populaci tedy zůstávají jen ti rychlí a tak dochází ke změnám celého druhu.
To, že je jeden gepard rychlejší a jiný pomalejší se vysvětlovalo genetickými mutacemi. Ty mutace, které měly pozitivní vliv na přežití se v populaci usadily. Ono to dává smysl, ale zjišťuje se, že to tak úplně jednoduché není.

Moderní evoluční teorie jsou potom plné různých zajímavých zpřesňujících nápadů, které byly zpracovány i formou populárně naučné literatury např. teorie sobeckého genu Richarda Dawkinse, tzv. červená královna Matta Ridleyho, nebo zamrzlá evoluce našeho českého vědce Jaroslava Flégra. Ale než se do nich pustíš, tak musíš pochopit jak to myslel starý dobrý Darwin. Bez toho to nepůjde.

Drap

Kdyby žádný nový organismus nevznikl a dál se nevyvíjel, nemohla by probíhat ani evoluce. Tyto stránky mají příliš malou kapacitu na to, aby zde mohla být objasněna cerá evoluce. Budeš muset sáhnout po odborné literatuře, pokud tě to zajímá.

Kepler

Ano, je to mutací genů pod tlakem vnějších podmínek k životu. Některé druhy vč. lidí to ještě potřebují (vč. člověka), jiné druhy (žraloci, krokodýli) si to už vyřešily před mnoha desítkami miliónů let.

dr.luha

Když se vyskytne u živočicha nějaká anomálie, která je pro něj prospěšná a dává mu větší šanci na přežití, tak se tato změna přenáší do dalších generací…

zjentek

Nesouhlasím tak zcela s Drapem- ono by se to TADY vešlo… jen ještě tak chtít. ;)