Zacheus

Jak funguje elektronka monoskop?

Jak se na ní uložený obrazec dostane na obrazovku televizoru?

Nejlepší odpověď
Hlada

Princip je stejný, jako u snímací elektronky. Místo světlocitlivé destičky je u monoskopu hliníková destička s vyleptaným obrazcem.

Další odpovědi
Dochy

Neexistuje elektronka monoskop. Jak jsi na to přišel? Existuje monoskop vysílaný běžnými stanicemi zpravidla v přestávce ve vysílání. Nejsem si jist, jestli to ještě někdo vysílá.

Aha tak sorry. Jinak zřejmě jako klasická CRT akorat paprsek nic nevykresloval, ale „osahával“ desku z obrazem. Na wiki je zřejmě chyba, když je u obrázku legenda „detail katody“ zatímco bylo aktivní vychylování stejně jako u klasické TV.

Ale to už je hodně dávno co se to používalo.

A jak? To je „jednoduché“. Obrazový signál u ČB TV je amplitudově modulován. Signály pro řádkové a snímkové frekvence musí být generovány při jakémkoli vysílání. A jako zdroj vlastního obrazového signálu se vezme signál z toho monoskopu místo signálu ze snímače kamery. Na monoskopu určitě museli být nasazeny vychylovací cívky jako u TV, nebo možná byli nahrazeny přesnějším, ale náročnějším elektrostatickým vychylováním jaké se používalo třeba u osciloskopů. V každém případě ale signál pro vychylování museli dostávat „zvenčí“

Popravdě: Dík za dotaz, vůbec mně nenapadlo, že by monoskop (signál) mohl být generován tímto způsobem. V době kdy jsem se o podobné věci začal zajímat už byli snazší způsoby jak signál generovat.

Arne1

dávná historie…
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Monoskop

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

Tahle elektronka byla v Československé televizi od počátku vysílání. Vysílalo se z ní skoro celý den. Byla dlouhá, stačilo elektrostatické vychylování. Zajímavostí je, že se monoskop později vysílal snímaný kamerou z tabule na zdi.