Alesh

Jak funguje elektronická dálniční známka?

Sice dálnice moc nevyužívám (pouze neplacené úseky, jinak to objíždím), ale teď jak má přijít ta elektronická dálniční známka, tak zvažuji, že ji začnu používat, už z ohledem na očekávaný komfort, který přinese a to objíždění a řešení, kde to je zdarma a kde už ne, už mě moc nebaví, navíc párkrát jsem vjel omylem na placený úsek (zatím bez pokuty), čili asi do té známky půjdu.
Chápu správně, že stačí koupit třeba tu roční na https://edalni­ce.cz/ a pokud zadám správně SPZ, tak víc řešit nic nemusím a můžu po zaplacení hned vyjet na dálnici? Prostě třeba poprvé budu chtít jen po dálnici 1. 3. 2021, tak si ji klidně ten den ráno koupím s platností od toho dne, zaplatím a jedu, je to tak? A pak další rok tedy můžu jezdit do konce února (platnost by měla být klouzavá, čili od data platnosti + jeden rok, nikoli do konce kalendářního roku) a když pak třeba další jízdu budu mít řekněme 1. 4. 2022, tak měsíc počkám a tu známku si koupím až z první jízdou. Může to takto fungovat nebo v tom je nějaký háček?

Odpovědi
cukrar

Ano, je to tak jak píšete. Podrobný návod je na stránkách, kde to zvládne každý.

Kelt

Když jsem jezdil autem, tak jsem si kupoval dálniční na 14 dní a tuším, že mi na benzínce označili datum a podle toho se to počítalo. tady by to mělo být asi stejné. Nevím, už 14 let jsem neřídil, tak to jde mimo mne. Pouze vím to, že se to zavádí.

Emefej

Ano, je to tak. Zadáš RZ, datum od kdy to chceš, zaplatíš. Roční známka platí 365 dní.

Pepa25

Předpokládám, že režim bude podobný jako u dalších elektronických známek, např. v Maďarsku – záznam bude v databázi hned, jediný omezující faktor je způsob placení – je potřeba platit kartou, ne bankovním převodem, který není on-line.

mosoj

Ano. V E-shopu koupíš. Uvedeš potřebné údaje bez nich tě systém tě dál nepustí, zaplatíš a zaregistruješ. O ostatní se postarají mýtné brány. Nedávno jsem se zmiňoval co všechno umí!!! Problém na který se bohužel přišlo až nyní je, že je třeba, aby systém automaticky vybíral i pokuty za jízdy bez dálniční známky. Bez této vymoženosti je to neprovozovatelné!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.