Athootita

Jak funguje cirkulační okruh?

V bytě mám dva uzávěry vody – uzávěr vody teplé a uzávěr vody studené. Když zavřu studenou, voda okamžitě přestává téct. Když ale zavřu teplou, voda teče dál (i když pod menším tlakem a ne ta teplá). Teplá voda se prý do baterie dostává z tzv. cirkulačního okruhu. Co to je cirkulační okruh, na co je dobrý a jak pracuje?

Odpovědi
elkon

Cirkulace, někdy se také říká smyčka je tam proto, aby v domě, kde je daleko zdroj teplé vody od koncových baterií, byla teplá voda ihned k dispozici. Tam, kde to není, je nutné nechat vodu odtéct a je to neekonomické. Prostě jsou to dvě trubky zapojené do okruhu a je tam malé čerpadlo.

Pepa25

Jako další trubka s oběhovým čerpadlem, kterou proudí mezi zásobníkem a baterií teplá voda, která zajistí, že pokud baterii otevřeme, nemusíme čekat, než odteče studená voda z potrubí.

Midoc

Cirkulační okruh je souběžná trubka vedle trubky na teplou vodu. Je propojena s potrubím na teplou vodu. Voda v ní obíhá v okruhu směrem do kotelny, kde se dohřivá, aby v trubkách nevychladla. Lidé si tak mohou pouštět teplou vodu.
Když se zavře uzávěr teplé vody vedle stoupačky v bytě , neměla by voda téct. Trubky by měly být propojeny před uzávěrem vody.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Trochu mně překvapuje tato topologie. Chápu tu cirkulaci, ale přijde mi divné, že je vedena „skrz“ byt. Pokud zavřu hlavní uzávěr pro byt, měl bych být odpojen. Pokud je to vedeno tak jak je popsáno, pak byt „platí“ za tu cirkulující vodu (voda proteče vodoměrem, proteče hlavním uzávěrem, proteče trubkama v bytě a pak se vrací do kotelny/výměníkové stanice). -navíc v případě havárie v bytě nebude možné byt zcela odpojit.

Athootita

Když zavřu teplou vodu, počítadlo se netočí, ale voda dál teče (jen ne tak horká, postupně se v ní objevuje kal). Spotřeba vody se neplatí podle spotřeby, ale rozpočítává.

Dochy

To je zas nějaký divný. Máte každý svůj vodoměr, ale platba za vodu se podle něj neúčtuje? A nebydlíš v kocourkově? 😉 Nic ve zlém, jen je to trochu nelogické. Vím že u nás v domě si jedna partaj pořídíla na své triko vodoměr (asi aby měli kontrolu že na ostatní nedoplácí příliš) před tím, než se vodoměry začli instalovat hromadně, ale obecně mít vodoměr u bytu a nepočítat podle něj je zkrátka na hlavu postavené.

A pokud to tedy dobře chápu, můžete mít zpátečku vedenou až od nejvzdálenějšího kohoutku zpět ke stupačkám a hromadně někam do kotelny. A protože to zaručeně bude někde spojené, poteče Ti voda ze zpáteček sousedů pokud si zavřeš uzávěr. A protože jsou trubky na tohle jen tenké a zaručeně nějakým způsobem pro každou partaj škrcené aby cirkulace nefungovala jen jednomu bytu a ostatní neutřeli, poteče to pomalu (mohl by být u každého potrubí termostatický ventil aby voda protékala jen při zchladlém potrubí což by vysvětlovalo i tu studenou vodu). A protože ta voda poteče kus v protisměru, nejspíš strhne nánosy, které by jinak dál hnily v trubce.

Dochy

To s „placením“ by padlo pokud v daném domě ještě spotřebu vody neměří pro bytové jednotky, ale rozpočítávají.