paul1

Jak funguje čich u ryb?

Četl jsem, že např. žralok má tak vyvinutý čich, že ucítí kořist, resp. krev na stovky metrů. Jak se mohou čichové látky šířit v moři, když tam voda v podstatě neproudí?

Nejlepší odpověď
Kepler

Plynné i kapalné látky se šíří i v nehybném prostředí díky jevu zvanému difuze. Vzpomínám si na školní pokus, kdy učitelka otevřela u tabule lahvičku éteru a po chvíli jej ucítili i v zadních lavicích.
Zajímavostí je, že čichový ústroj není u ryb spojen s dutinou tlamy. S dýcháním tedy nemají nozdry nic společného. Slouží tedy pouze k čichovým vjemům. http://www.do­bryakvarista.cz/ma­ji-ryby-chut-a-cich/

Další odpovědi
Dochy

Neuspořádaný pohyb je ve všech tekutinách přítomen. Jak v plynu, tak v kapalné látce. Voňavka se částečně také šíří i proti větru.