zjentek

Jak funguje chov laboratorních klíšťat k testování v parazitologických ústavech?

Třeba chov laboratorních myší chápu. Ty k rozmnožování nepotřebují hostitele. děkuji.

Kategorie hmyz.

Nejlepší odpověď
annas

Chov a studium klíšťat  – když si přečtete článek, dovíte se víc.

"Chov klíšťat sám je nejen poměrně náročnou technickou záležitostí, jež vyžaduje regulaci teploty, vlhkosti, světelného režimu, ale zejména mnohé osobní zkušenosti a dovednosti. Ty jsme postupně získávali jak na našem pracovišti, tak návštěvami v zahraničních laboratořích, které se chovem klíšťat dlouhodobě zabývají (například Oklahoma State University, USA).

Chov klíšťat by se neobešel bez spolupráce se zvěřincem PAÚ BC AV ČR. Využívají se pro něj především laboratorní morčata a králíci, zatímco myši pro konkrétní experimenty.

Pro úspěšné nasávaní klíšťat jsme museli vyřešit techniku strojení laboratorních zvířat, aby úspěšnost sání klíšťat byla co nejvyšší, a postupně se tak snižovala potřeba živých zvířat. Další cestou, kterou lze částečně využít pro některé experimenty, je technika krmení in vitro na umělých membránách a hovězí krvi" atd.

http://www.av­cr.cz/cs/o-nas/aktuality/Chov-a-studium-klistat

Včera jsem zaslechla, že už existuje i očkování proti borelióze. Objevily se záběry, jak pracovnice laboratoře „sbírají“ klíšťata ve vysoké trávě. Mávnou plachtou a klišťata  se na ni přichytí. Pak samozřejmě zjišťují, v které oblasti j je nejvíc nakažených klišťat a v laboratoři je dál zkoumají.

--

Další odpovědi
Drap

Klíšťata se nijak často nechovají. Vývoj klíštěte může trvati několik let. V laboratoři jde i uspíšit. Jako hostitel se při takovém způsobu množení používají právě laboratorní myši.