tomvot99

Jak funguje akustická pěna?

Ahoj,
nevíte, jestli když si dám na dveře akustickou pěnu (molitan), tak jestli to pomůže k tomu, aby hluk u mě, nebyl za dveřmi slyšet?
Díky

Odpovědi
mosoj

Moje praktická doktorka má na dveřích tlumící koženkový potah. Stejně je do čekárny slyšet všechno.
Záleží také na provedení a velikosti stěny.

led

Záleží to od celkového priestoru, tj dvere a stena. Niektoré zvuky ľahšie prenáša betón a niektoré drevo.
Optimálne je oddeliť celú stenu i s dverami akustickou úpravou – na stenu polystyrenové dosky.
Molitan i polystyren sú zložené z množstva navzájom tlakom pospájaných akýchsi vzduchových bublieniek (teraz sa mosoj bude hnevať za takéto vysvetlenie) čím sa vlastne predlžuje dráha šíreného zvuku s jeho následným zoslabením až pohltením.
viď sírenie zvuku http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Zvuk#R­.C3.BDchlos.C5­.A5_.C5.A1.C3­.ADrenia_zvuku

veselator1

Akustická pěna v zásadě spíše pomáhá akustice v místnosti a není přímo určená pro odhlučnění. Pokud tedy chcete, aby byl například v místnosti lepší zvuk, vhodně rozmístěné akustické panely tomu rozhodně pomohou, hlavně tedy tomu, aby se zvuk neodrážel od zdí a podlahy. V tomto ohledu právě často zaostává akustika sálů, kde se zvuk příliš odráží od stěn a vystupujícím často není rozumět. Více se o tom dá dočíst například zde https://avtg.cz/me­reni-akustiky-mistnosti/ Pokud ovšem chcete místnost vyloženě odhlučnit, aby se zvuk z ní nepřenášel dále, úplně nejideálnější řešení by bylo postavit „místnost v místnosti“ Takto se to například často dělá v nahrávacích studiích.