čuchty

Jak funguhe nukleace..?

Dobrý den,
rád bych se zeptal jak funguje proces nukleace.
jako příklad bych uvedl reakce coca coly mentos…
vím že mentos jsou pokryty malými kráterky ve kterých se díky nukleaci
přeměňuje H2CO3 na plynný CO2…
Otázka zní : jak..?

Chápu že je to asi hodně obecné ale nevím jak bych to jinak napsal.
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpovědi
Lamalam

Sám sis odpověděl. Ty malé krátery zvětšují aktivní povrch a vznikají na nich nukleační centra rozkladu. Ta reakce probíhá pouze za použití dietní koly, ve které je umělé sladidlo aspartam, který snižuje povrchové napětí kapaliny. Mentoska musí být peprmintová, s ovocnou to díky jejímu leštěnému povrchu také nefunguje.

arygnoc

nukleácia
● tvorba kryštálových zárodkov z presýteného roztoku.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=nu­kle%C3%A1cia

čo má podľa vás nukleovať?
ten roztok kyseliny uhličitej (to vari nie).
alebo nejaké cukry?

áno, je to hodne obecné, nakoľko nepoznaté všetky reagenty, ktoré sú prítomné.

Lamalam

arygnoc – nukleace neznamená pouze vznik krytalických zárodků ale i vznik zárodečných míst nové fáze, např. bublinek v kapalině. V tomto případě dochází působením nuleace k uvolňování oxidu uhličitého z roztoku.

arygnoc

jasnačka.

;)