Kryšpín

Jak fungovalo v Čechách a na Moravě Kuratorium v propagaci a sjezdech, kolik mělo členů?

V roce 1942 bylo v okupovaném území založeno Kuratorium podobné jako Hitlerjungend v Německu na výchovu mládeže a podávání informací ve prospěch SS.

Nejlepší odpověď
ivzez

Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě bylo určeno mladým od 10 do 18 let a členy tehdy bylo asi 50 % lidí v tomto věku.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kuratorium_pro_v%C3%­BDchovu_ml%C3%A1d­e%C5%BEe_v_%C4%8Cec­h%C3%A1ch_a_na_Mo­rav%C4%9B

Teď už stačí si jen najít statistiky (ČSÚ) příslušné věkové
skupiny obyvatel A získáte představu o počtu.

Další odpovědi
dubraro

Členy Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě se mohla stát spořádaná a rasově způsobilá protektorátní mládež ve věku od desíti do osmnácti let. V letech 1943–1945 žilo na území Protektorátu Čechy a Morava zhruba jeden milión dětí a dospívající mládeže ve věku od 10 do 18 let. Vzhledem k tomu, že se jednalo o členství povinné, osvobozeni mohli být pouze jedinci se závažnými zdravotními problémy nebo osoby, které uvedly jinou přijatelnou omluvu. Členství bylo automaticky zapovězeno jedincům „nečestného jednání, vzbuzující veřejné pohoršení“, osobám v úředním zajištění a také Židům a židovským míšencům.

Pepa25

Jen bych doplnil, že odpověď ivzez je správná, ale je zapotřebí vzít do úvahy další souvislosti zmíněné i v odkazovaném článku: nařízení prodektorátní vlády z 28. 5. 1942 učinilo službu mládeže povinnou. Takže pozastavovat se nad vysokým zapojením je podobné jako tvrdit, že pionýrská organizace před r. 1989 byla super, protože tam chodpila většina dětí …