Calimë

Jak foton při dvouštěrbinovém experimentu „pozná“ zda-li je pozorován?

Doplňuji:
asi nerozumíte problému: když foton pozorován není, je jakoby na dvou místech zároveň… neumím to vysvětlit

Nejlepší odpověď
www

Nerozumím otázce vůbec, chování fotonů ale víc. On nepozná nic. Může být pouze fyzikálními vztahy do určité míry ovlivněno.
Vypadá to, že právě ty tomu nerozumíš, sorry 😉

Další odpovědi
mosoj

Je to o interferenci. Ale to jsi zde nasadila laťku do nepřekonatelných vý­šin.

anonym

Je to trošku jinak – „když foton pozorován není“ – NENÍ „na dvou místech zároveň“ – prostě jen nevíme, kde je.
Když ale jeho přesnou dráhu (polohu) detekujeme, ovlivňuje tato detekce jeho chování.
Problém tedy nespočívá v tom, že by foton „poznal“, že jej pozorujeme, ale že naše pozorovací prostředky ten foton ovlivují…
😉

nanif

Myslím, že fotonu je to celkem jedno. Navíc nemá očička.

Alesh

Prostuduj si časticově-vlnový dualismus, viz např. odkaz.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Du­alita_%C4%8D%C3­%A1stice_a_vln%C4%­9Bn%C3%AD