Jak fakturovat – mezisoučet a slevy?

Zdravím,
potřeboval bych poradit jak správně uplatňovat slevu. Jde mi o vytvoření mezisoučtu ze kterého se poté sleva počítá. Přikládám návrh, jak si představuji, že by to mohlo být a prosím o komentáře co a kde je špatně (červéne barvy si nevšímejte, teď to dělám pro programátora). Mockrát díky!

http://img249­.imageshack.us/im­g249/9792/ukaz­ka.jpg
Doplňuji:
EDIT: jelikož tyto „skvostné“ stránky neumožňují přímou odpověd, odpověděl jsem v diskuzi:) Díky

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Tak popořadě:

  1. poštovné je zdanitelné plnění osvobozené od DPH bez nároku na odpočet. Proto, pokud můžete se tomuto slovu vyhněte, neboť pak by bylo nutné krátit DPH na vstupu a pečlivě evidovat krácená a nekrácená DPH atd. Zkrátka zbytečné problémy.

Doporučuji nahradit slovo „poštovné“ jiným vhodným synonymen např. „doprava“ či „manipulace“, u kterého nebude u DPH žádná pochybnost.

  1. Kupónů můžou být dva druhy.

Buď se jedná o ceninu, tzn. má určitou nominální hodnotu např. 100 Kč, pak musí být jeho hodnota bez DPH a bude se jednat o slevu celkem.

Nebo se jedná o kupón kde je výslovně uvedeno, že se jedná o slevu z ceny zboží, ať už hodnotově např. 100 nebo procentuelně např. 10%, a pak se bude samozřejmě jednat o snížení ceny s DPH, jak máte na předloze.

Obě varianty je možné použít, ale raději je nekombinujte 🙂.

Pokud byste slevové kupóny čistě náhodou prodávali třeba za hodnotu nižší než nominální, bude se opět jednat o osvobozené plnění a je nutné postupovat jako v odstavci 1) u poštovného.

Další odpovědi
ReHu

Nevím sice, jak to je se slevami a mezisoučtem, ale pokud se nepletu, tak česká pošta neúčtuje na poštovném DPH.
Aspoň já to mám vždy bez a ani na podacím lístku není DPH vyúčtováno.

Monička123

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Nejprve bych chtěl poděkovat za odpovědi.

Ad 1) U poštovného musím fakturovat DPH, protože ho přefakturovávám. Je pravda, že by to šlo nahradit lepším slovem, nicméně DPH platím vždy.

Ad 2) Určitě nebudeme uplatňovat nominální a procentuální slevy současně. Jedná se mi spíše o to, zda je formálně zápis na přiloženém náhledu správně… Další problém by nastal, pokud by bylo něco fakturováno v např. v 10% a 20% sazbě. Domnívám se správně, že bych pak měl správně udělat dva mezisoučty (pro 10 a 20% zvlášť) a i slevy (procentuální) vyjádřit také zvlášť?
Díky ještě jednou

Jambalaya

  1. pokud byste ho přefakturovával, pak by to právě muselo být bez DPH. Navíc, jste nejste oprávněn navyšovat poštovné a nemůžete dopředu vědět, kolik zmíněné poštovné bude stát. Takže jak jsme si řekli, pro klid duše, změnte název.

2)Pokud se bude jednat o kupón na slevu zboží, tedy bez nominální hodnoty, je váš návrh formálně správně.

3)Problém, který popisujete, tedy rozlišení sazeb DPH je řešen tzv. tabulkou rekapitulace DPH. Před změnou zákona o DPH byla tato dokonce zmíněna v zákoně. Teď nevím, jestli to tam ještě je a nechce se mi to hledat, je neděle, ale tato tabulka se stále běžně používá.
Jedná se o souhrn DPH za všechna plnění
ZD DPH 20% DPH 20% celkem
ZD DPH 10% DPH 10% celkem
ZD DPH 0% k úhradě

Tuto tabulku potřebujete mimo jiné kvůli své účetní, aby nemusela sčítat řádky jednotlivých daní kdesi v textu. Mají ji na 99% všechny běžné faktury.

Tedy vyveďte jednotlivá ZP a DPH jako součet do této tabulky. To by pro vás neměl být problém, když to dokážu já v excelu 🙂.

Hovoříme zde o „běžném daňovém dokladu“, pak muůže být i zjednodušený daňový doklad u něhož stačí cena celkem a uvedení výše sazby DPH. Tento zjednodušený doklad lze použít u prodejů do 10000 Kč včetně DPH, pokud jsou provedeny v hotovosti a hned.

Zjednodušený doklad nepoužívejte, pokud se v něm jedná o 2 sazbách DPH, nebo musíte uvést oby základy a sazby, což mi přijde složité.

anonym

Děkuji, ve všech bodech to tak přesně na faktuře mám. Jen jsem poslal výřez. Mám dole klasickou rekapitulaci – Sazba | základ | DPH | včetně DPH a pak celkově bez daně, celkově s daní a celkem k úhradě).

Takže myslím, že můj dotaz je 100% vyřešen. Díky:)

mosoj

Mrknul jsem se na faktury mých dodavatelů.

Dělají rekapitulaci DPH zvlášť.

anonym

Ano já mám dole ještě rekapitulaci DPH pro jednotlivé sazby (0,10 a 20%) – není to na obrázku.

anonym

jde mi hlavně o mezisoučet – zda musí být tak obsáhlý nebo ne…

Jambalaya

Pokud budete mít 2 sazby DPH, mezisoučtům se vyhněte, bylo by to hrozně složité. Žádný předpis nevymezuje nutnost mezisoučtů. Když se ptáte tínto způsobem, pak mezisoučty a jednotlivé položky nemusí vůbec obsahovat nějaké základy. Stačí, pokud budete na jednotlivé řádky uvádět celkovou cenu a sazbu daně.