Avatar uživatele
anonym

Jak fakturovat – mezisoučet a slevy?

Zdravím,
potřeboval bych poradit jak správně uplatňovat slevu. Jde mi o vytvoření mezisoučtu ze kterého se poté sleva počítá. Přikládám návrh, jak si představuji, že by to mohlo být a prosím o komentáře co a kde je špatně (červéne barvy si nevšímejte, teď to dělám pro programátora). Mockrát díky!

http://img249­.imageshack.us/im­g249/9792/ukaz­ka.jpg
Doplňuji:
EDIT: jelikož tyto „skvostné“ stránky neumožňují přímou odpověd, odpověděl jsem v diskuzi:) Díky

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? blesk26, panenka, annas před 5022 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Jambalaya

Tak popořadě:

  1. poštovné je zdanitelné plnění osvobozené od DPH bez nároku na odpočet. Proto, pokud můžete se tomuto slovu vyhněte, neboť pak by bylo nutné krátit DPH na vstupu a pečlivě evidovat krácená a nekrácená DPH atd. Zkrátka zbytečné problémy.

Doporučuji nahradit slovo „poštovné“ jiným vhodným synonymen např. „doprava“ či „manipulace“, u kterého nebude u DPH žádná pochybnost.

  1. Kupónů můžou být dva druhy.

Buď se jedná o ceninu, tzn. má určitou nominální hodnotu např. 100 Kč, pak musí být jeho hodnota bez DPH a bude se jednat o slevu celkem.

Nebo se jedná o kupón kde je výslovně uvedeno, že se jedná o slevu z ceny zboží, ať už hodnotově např. 100 nebo procentuelně např. 10%, a pak se bude samozřejmě jednat o snížení ceny s DPH, jak máte na předloze.

Obě varianty je možné použít, ale raději je nekombinujte 🙂.

Pokud byste slevové kupóny čistě náhodou prodávali třeba za hodnotu nižší než nominální, bude se opět jednat o osvobozené plnění a je nutné postupovat jako v odstavci 1) u poštovného.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ReHu

Nevím sice, jak to je se slevami a mezisoučtem, ale pokud se nepletu, tak česká pošta neúčtuje na poštovném DPH.
Aspoň já to mám vždy bez a ani na podacím lístku není DPH vyúčtováno.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Monička123

Příspěvek smazán administrátorem.

před 2218 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Nejprve bych chtěl poděkovat za odpovědi.

Ad 1) U poštovného musím fakturovat DPH, protože ho přefakturovávám. Je pravda, že by to šlo nahradit lepším slovem, nicméně DPH platím vždy.

Ad 2) Určitě nebudeme uplatňovat nominální a procentuální slevy současně. Jedná se mi spíše o to, zda je formálně zápis na přiloženém náhledu správně… Další problém by nastal, pokud by bylo něco fakturováno v např. v 10% a 20% sazbě. Domnívám se správně, že bych pak měl správně udělat dva mezisoučty (pro 10 a 20% zvlášť) a i slevy (procentuální) vyjádřit také zvlášť?
Díky ještě jednou

před 5022 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Jambalaya

  1. pokud byste ho přefakturovával, pak by to právě muselo být bez DPH. Navíc, jste nejste oprávněn navyšovat poštovné a nemůžete dopředu vědět, kolik zmíněné poštovné bude stát. Takže jak jsme si řekli, pro klid duše, změnte název.

2)Pokud se bude jednat o kupón na slevu zboží, tedy bez nominální hodnoty, je váš návrh formálně správně.

3)Problém, který popisujete, tedy rozlišení sazeb DPH je řešen tzv. tabulkou rekapitulace DPH. Před změnou zákona o DPH byla tato dokonce zmíněna v zákoně. Teď nevím, jestli to tam ještě je a nechce se mi to hledat, je neděle, ale tato tabulka se stále běžně používá.
Jedná se o souhrn DPH za všechna plnění
ZD DPH 20% DPH 20% celkem
ZD DPH 10% DPH 10% celkem
ZD DPH 0% k úhradě

Tuto tabulku potřebujete mimo jiné kvůli své účetní, aby nemusela sčítat řádky jednotlivých daní kdesi v textu. Mají ji na 99% všechny běžné faktury.

Tedy vyveďte jednotlivá ZP a DPH jako součet do této tabulky. To by pro vás neměl být problém, když to dokážu já v excelu 🙂.

Hovoříme zde o „běžném daňovém dokladu“, pak muůže být i zjednodušený daňový doklad u něhož stačí cena celkem a uvedení výše sazby DPH. Tento zjednodušený doklad lze použít u prodejů do 10000 Kč včetně DPH, pokud jsou provedeny v hotovosti a hned.

Zjednodušený doklad nepoužívejte, pokud se v něm jedná o 2 sazbách DPH, nebo musíte uvést oby základy a sazby, což mi přijde složité.

před 5022 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Děkuji, ve všech bodech to tak přesně na faktuře mám. Jen jsem poslal výřez. Mám dole klasickou rekapitulaci – Sazba | základ | DPH | včetně DPH a pak celkově bez daně, celkově s daní a celkem k úhradě).

Takže myslím, že můj dotaz je 100% vyřešen. Díky:)

před 5021 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Mrknul jsem se na faktury mých dodavatelů.

Dělají rekapitulaci DPH zvlášť.

před 5022 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ano já mám dole ještě rekapitulaci DPH pro jednotlivé sazby (0,10 a 20%) – není to na obrázku.

před 5022 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

jde mi hlavně o mezisoučet – zda musí být tak obsáhlý nebo ne…

před 5022 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Jambalaya

Pokud budete mít 2 sazby DPH, mezisoučtům se vyhněte, bylo by to hrozně složité. Žádný předpis nevymezuje nutnost mezisoučtů. Když se ptáte tínto způsobem, pak mezisoučty a jednotlivé položky nemusí vůbec obsahovat nějaké základy. Stačí, pokud budete na jednotlivé řádky uvádět celkovou cenu a sazbu daně.

před 5022 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek