karbo

Jak dýchá?

Představte si obyčejné slepičí vajíčko za kterého se po čase vyklube kuřátko.Jak tam dýchá?

Nejlepší odpověď
1popelka1

1. den kyslík dýchá intramolekulárně ze štěpených sacharidů a tuků

Období od 30–36 hodin do 7.-8. dne inkubace – dýchání je intramolekulární.

Období mezi 7.-8. dnem až do 18.-19. dne inkubace představuje stadium dýchání atmosférického kyslíku a výživy vaječným bílkem, kdy embryo přechází k dýchání vnějšího vzduchu pomocí alantois, až do chvíle, než poprvé vdechne vzduch plícemi.

Období mezi 18.-19. dnem inkubace až do proklubání kuřete z vejce se označuje jako stadium využití kyslíku ze vzduchové komůrky vejce. Alantoidní krevní oběh jako dýchací a vyživovací systém začíná zanikat a mládě dýchá vzduch ze vzduchové komůrky.

19. den – embryo zobákem protrhuje vnitřní podskořápečnou blánu, proniká do vzduchové komůrky a začíná dýchat plícemi.

20. den – embryo již volně dýchá plícemi, je slyšet pípání. Žloutkový vak je kompletně zatažen do dutiny břišní, pupek je uzavřen. Kuře se otáčí pomocí křídel i končetin a zubem (diamantem) na špičce zobáku začíná naklovávat skořápku v blízkosti vzduchové bubliny na tupém konci vejce.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Em­bryon%C3%A1ln%C­3%AD_v%C3%BDvoj_pt%C3%A1­k%C5%AF

Další odpovědi
Fly

Velmi zajímavá otázka! Všechna vajíčka mají na oblém konci tzv. vzduchovou komůrku, kterou dýchají kuřátka. Vzduchová komůrka se pořád zvětšuje, ale je-li moc malá, znamená to velikou vlhkost a je velmi pravděpodobné, že se kuřátko udusí.

Pokud vás zajímá více ohledně kuřátek ve vajíčku, zadejte do Google, tento text, prosím: „jak dycha kure ve vajicku, vzduchova komurka“

S pozdravem, Fly. Doufám, že jsem vám pomohla 🙂
Doplňuji:
Toruk – zamyslete se, od čeho máte ten knoflíček na břichu a popřemýšlejte nad tím, jestli má pupek i kuře. Doufám, že mě chápete. F.

Zdroj: http://www.kras­napani.cz/caso­pis-krasna/clanky-online/krasna/318 a ostatní články, když do Google zadáte uvedený text.

Toruk

A jak dýchá lidské mládě na 9 měsíců potopené v plodové vodě? 🙂
Doplňuji:
Fly: nač ten důraz? Je to legrace 🙂

Michal

Vejce má místečko na kyslík,který vydrží do vyklubání,takovou komůrku.Jak dýchá embryo nevím.