majdule

Jak dostat zpět peníze?

Přítel půjčil své ex a její matce peníze. Ex nemá práci, nikdy ani neměla, matka dělá na částečný úvazek, dluží všude možně. Mají podepsané směnky. Ex končí v květnu, matce v listopadu. Co dělat když do té doby peníze nevrátí?

Nejlepší odpověď
Luss

Nevim kde berou informace ostatni respondenti vasi otazky. Smenecna problematika je dost slozita na to odpovedet na netu. Ale ja jsem vymahala uspesne smenku „bez protestu“ pred rokem a pokud je platna (tedy ma vsechny nalezitosti dle smenecneho zakona) tak ji zalujte u soudu po uplynuti data. Policie s tim nema vubec nic spolecneho. Soud pokud shleda smenku/y bez „zavad“ vyda smenecny platebni rozkaz (pozor take jsou ruzne typy smenek treba „bez protestu“, coz je vzdy lepsi,take je lepsi mate-li to podepsane pred notarem). Velmi zjednodusene je pak nekolik moznosti, jak to pujde dal. Dluznik po vydani platebniho rozkazu bud do 3 prac.dnu musi zaplatit a nebo podat namitky k soudu. Namitky (i neopodstatnene a nepravdive, napr.casta namitka, neexistence kauzalniho vztahu lidove „smenku jsem podepsal, ale penize mi nedala“ nebo taky jina namitka „podpis neni muj“ kdyz to neni notarsky overeno je to vzdy horsi) jsou nejcastejsi „obrana“ dluznika. Pak se rozjede masinerie soudnich jednani. Nejlepsi varianta je, ze do 3dnu rovnou zaplati (to je z rise snu). Pokud neudela ani to ani to, mate moznost exekuce. To je ale hodne zjednodusene. Nicmene policie nic na to zapomente a soud u zalovane smenky akorat projde zakladni nalezitosti, mozna ani to ne, vyda rozkaz a pak se to resi. mluvim z vlastni zkusenosti. Tohle vse „funguje“ ale za predpokladu, ze smenky jsou presne dle nalezitosti danych zakonem a tam i sebemensi detail muze ucinit smenku neplatnou!!! vice by vam tady poradil standa… (take jsem od nej kdysi dostala par odpovedi v teto problematice) jo posledni a nejdulezitejsi rada: nereste to v diskuzich a zaplatte si pravnika! pokud vymahate velke penize tak se vam vyplati. jinak take nejakou hloupou chybou muzete o ty penize prijit. http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-191-1950-sb-zakon-smenecny-a-sekovy/cele-zneni/

Zdroj: http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-191-1950-sb-zakon-smenecny-a-sekovy/cele-zneni/

Další odpovědi
sejtanka

Doporučuji podat trestní oznámení na policii,pokud s tím oni nic nezmůžou,pak jedině občansko právní soud.

niemand

Soud a policie nic nevyřeší. Pokud nepotřebujete potvrdit platnost směnky, na soud zapomeňte. Pokud jde o vyšší částku, předejte vaši pohledávku firmě, která se živí jejich odkupování, popř vymahačské firmě. Počítejte ovšem s jistými provizemi. Jak postupovat v případě menší částky si jistě domyslíte sama.
hezký den