zaradas

Jak dostat pozemek ve spoluvlastnicví zpět

Dobrý den, mám pozemky ve spoluvlastnictví. Spoluvlastníkem je, tedy byla, jedna příbuzná, ta ale pozemky před pár dny prodala. Obáváme se, že naletěla na podvodníky. Podepsala kupní smlouvu, peníze nedostala a její polovina pozemků je již přepsána na nového majitele. Dá se s touto situací něco dělat? Vím, že můj souhlas k prodeji nepotřebuje. Dá se třeba protestovat proti tomu, že mi pozemky nebyly nabídnuty, jelikož mám předkupní právo? Prostě cokoliv, aby své pozemky dostala zpět?

Nejlepší odpověď
Pájo

Napadnout (soudně) se celá věc dá asi právě přes předkupní právo. Prodej spoluvlastnického podílu zákon upravuje. Podmínkou je, že v rámci zákonného předkupního práva bude spoluvlastnický podíl nejdříve nabídnout druhému spoluvlastníkovi (Vám). V případě, že ve lhůtě tří měsíců svého zákonného předkupního práva nevyužije, má možnost tento spoluvlastnický podíl nejméně za stejnou cenu (tzn. nesmí být nižší) koupit někdo další.

Další odpovědi
anonym

Pokud máte předkupní právo, můžete smlouvu napadnout. Otázkou je, zda pokud jste spoluvlastníkem, zda nepotřeboval druhý spoluvlastník váš souhlas k prodeji. V každém případě bych napadla smlouvu jako neplatnou. Samozřejmě doklady o předkupním právu se hodí.Závěr otázky je poněkud zmatečný, vaše pozemky to nejsou a nikdy nebyly, pouze jste byl spoluvlastníkem. Obraťte se na právníka, zápis do katastru a platnost kupní smlouvy můžete řešit soudní cestou.

Pájo

Napadnout (soudně) se celá věc dá asi právě přes předkupní právo. Prodej spoluvlastnického podílu zákon upravuje. Podmínkou je, že v rámci zákonného předkupního práva bude spoluvlastnický podíl nejdříve nabídnout druhému spoluvlastníkovi (Vám). V případě, že ve lhůtě tří měsíců svého zákonného předkupního práva nevyužije, má možnost tento spoluvlastnický podíl nejméně za stejnou cenu (tzn. nesmí být nižší) koupit někdo další.