Avatar uživatele
Lenka H.

Jak dostat asfalt z podpatků?

Kvůli vedrům v poslední době se mi už několikrát stalo, že se mi na některých chodnících boří do asfaltu i podpatky. Většinou už takové úseky poznám a obejdu je, ale občas si toho prostě všimnu až když po pár krocích jedu dolů nebo mi tam rovnou lodička zůstane ☹

Takže mám teď doma 4 páry střevíčku více či méně olepených tou hmotou az k patě a přemýšlím jak jí dostat pryč, aby se bota nezničila. Nějakým ředidlům bych se u kožených bot ráda vyhnula.
Doplňuji:
Tak děkuji za všechny odpovědi i soukromé 🙂 návodů na odstranění té hmoty z auta nebo textilu je opravdu dost, ale většina myslím nepoužitelná na boty, zvlášť kožené (nůž, vyprat, rozpouštědla…).

Ale velmi dobře fungovalo to vepřové sádlo, jen to chtělo po malých vrstvách a postupně odtírat. Na hnědé kůži nepozoruju po očištění žádné skvrny, v bílých jsem naštěstí nešla 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, chudst, Evasky, Pájo, Damiana před 3915 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Kdyby sis zadala do vyhledávače „skvrny, čištění skvrn“, tak by se ti rozbalil dost obsažný soubor, kde bys našla i asfalt. Doufám, že tam najdeš, co je třeba:

asfalt – nožem, trichloretylénem, benzínem, dočistíme koncentrovaným
saponátem, větší skvrny čistíme nejprve jedlým olejem. Silnější
skvrny od asfaltu nebo dehtu změkčíme tukem a vrstvy nečistoty zlehka
odstraníme nožem. Potom oděv vypereme v saponátovém prostředku.

Já si pamatuji, kolikrát jsem takhle kožené boty čistila sama. Z bílých podpatků to úplně vyčistit nešlo, zůstávala tam zažloutlá skvrna, ale je to pořád lepší než černý asfalt.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Nevím jak působí technický (čistý benzín z drogerie) na dámské boty, ale z pánských bot ho běžně tímto prostředkem odstraňuji.Zatím jsem na žádných botech újmu nepozoroval (ale jsou to boty od veitnamců).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
janleitman

ještě se prodává přímo odstraňovač asfaltu…hledat v autokosmeti­ce…bude určitě šetrnější než benzín,ale tím to taky jde

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pájo

http://medicin­man.cz/?p=meto­dy/skvrny
Skvrny od asfaltu nebo dehtu

Silnější skvrny změkčíme tukem a vrstvy nečistoty zlehka odstraníme nožem
Trichloretylénem
Benzínem
Dočistit koncentrovaným saponátem
Větší skvrny nejprve jedlým olejem
(Poté vyprat v saponátovém prostředku)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

Ředidlem asfalt asi těžko,ropa synťákem nejde, spíš mechanicky. Aspoń příště nebudeš chodit ve střevíčkách po rozehřátým asfaltu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Andre5000

Na asfalt je účinný petrolej.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek