Lenka H.

Jak dostat asfalt z podpatků?

Kvůli vedrům v poslední době se mi už několikrát stalo, že se mi na některých chodnících boří do asfaltu i podpatky. Většinou už takové úseky poznám a obejdu je, ale občas si toho prostě všimnu až když po pár krocích jedu dolů nebo mi tam rovnou lodička zůstane ☹

Takže mám teď doma 4 páry střevíčku více či méně olepených tou hmotou az k patě a přemýšlím jak jí dostat pryč, aby se bota nezničila. Nějakým ředidlům bych se u kožených bot ráda vyhnula.
Doplňuji:
Tak děkuji za všechny odpovědi i soukromé 🙂 návodů na odstranění té hmoty z auta nebo textilu je opravdu dost, ale většina myslím nepoužitelná na boty, zvlášť kožené (nůž, vyprat, rozpouštědla…).

Ale velmi dobře fungovalo to vepřové sádlo, jen to chtělo po malých vrstvách a postupně odtírat. Na hnědé kůži nepozoruju po očištění žádné skvrny, v bílých jsem naštěstí nešla 🙂

Nejlepší odpověď
anonym

Kdyby sis zadala do vyhledávače „skvrny, čištění skvrn“, tak by se ti rozbalil dost obsažný soubor, kde bys našla i asfalt. Doufám, že tam najdeš, co je třeba:

asfalt – nožem, trichloretylénem, benzínem, dočistíme koncentrovaným
saponátem, větší skvrny čistíme nejprve jedlým olejem. Silnější
skvrny od asfaltu nebo dehtu změkčíme tukem a vrstvy nečistoty zlehka
odstraníme nožem. Potom oděv vypereme v saponátovém prostředku.

Já si pamatuji, kolikrát jsem takhle kožené boty čistila sama. Z bílých podpatků to úplně vyčistit nešlo, zůstávala tam zažloutlá skvrna, ale je to pořád lepší než černý asfalt.

Další odpovědi
anonym

Nevím jak působí technický (čistý benzín z drogerie) na dámské boty, ale z pánských bot ho běžně tímto prostředkem odstraňuji.Zatím jsem na žádných botech újmu nepozoroval (ale jsou to boty od veitnamců).

janleitman

ještě se prodává přímo odstraňovač asfaltu…hledat v autokosmeti­ce…bude určitě šetrnější než benzín,ale tím to taky jde

Pájo

http://medicin­man.cz/?p=meto­dy/skvrny
Skvrny od asfaltu nebo dehtu

Silnější skvrny změkčíme tukem a vrstvy nečistoty zlehka odstraníme nožem
Trichloretylénem
Benzínem
Dočistit koncentrovaným saponátem
Větší skvrny nejprve jedlým olejem
(Poté vyprat v saponátovém prostředku)

honza19hk

Ředidlem asfalt asi těžko,ropa synťákem nejde, spíš mechanicky. Aspoń příště nebudeš chodit ve střevíčkách po rozehřátým asfaltu.

Andre5000

Na asfalt je účinný petrolej.