alexandra

Jak dostanu od přítele své věci?

Dobrý den,potřebuji poradit. Bydlím 5let s přítelem v jeho bytě,kde mám trvalé bydliště.Do bytu jsem si dovezla spoustu věcí z předchozího manželství,led­ničku,pračku,se­dačku atd.Dále jsem si přikoupila myčku,sporák,mi­krovlnku atd.Neboť přítel tam měl všechno staré 30let v dezolátním stavu. Hospodaříme naštěstí každý za svoje,přítel má dluhy a nechce se mu nic pořizovat.Před rokem jsem koupila malou chatičku blízko našeho bydliště,kde jsme spolu pobývali.Letos,vzhle­dem krásnému počasí,jsem se rozhodla pobývat na chatě i přes týden.kde i vařím a přítel má možnost,tam být taky.Oba máme auta a z prace i z bytu je to kousek.Přítel tam odmítl za mnou jezdit,že normální lidi jsou na chatě jenom o víkendu.Tak jsem si do bytu chodila pouze vyprat a pro věci.Před týdnem jsem přišla a byl vyměněný zámek.Po dlouhém zvonění mi přítel otevřel a řekl,že si do bytu nebudu chodit jen tak a mám se vystěhovat.Přitom jsme se domluvili,že když bude chtít ať se vystěhuju,dá mi to vědět předem. Tak jsem si našla rychle byt a řekla mu,že si přijdu příští týden pro své věci.On mi řekl,že jedině když mu dám papír,že mu nechávám sporák a myčku. Ten sporák jsem ochotna obětovat,ale myčku chci.Tak se ptám,pokud ji bude bránit,tak jestli si ji mám vzít násilím,to ale pro mě asi nikdo neudělá,nebo si pro ni můžu přijít až nebude doma,nechat vyměnit zámek,když tam mám trvalé bydliště a myčku si vzít.Děkuji za rady,ale soudit se nemíním,to by asi bylo na dlouho.
Doplněno: Samozřejmě vím,že trvalým pobytem mi nevzniká žádný nárok na nemovitost,ale myslela jsem,že trvalým pobytem mám nárok na vstup do bytu a vzít si i třeba násilím,své vlastní věci.Ke všem mám doklad.

Nejlepší odpověď
autacek

Máte moc hezký vztah, avšak obávám se, že pokud se vydání věcí nedomůžete dobrovolně, bude to právní cestou běh na dlouhou trať, s nejistým výsledkem.

Další odpovědi
ivzez

Násilím si z cizího bytu nic brát nesmíte.
Trvalý pobyt (nikoliv bydliště) je jenom evidenční
údaj a tomu, kdo má v nemovitosti přihlášen trvalý
pobyt, nevzniká žádný nárok na nemovitost.

Vyzvěte bývalého partnera písemně k vydání věcí,
pokud je nevydá, budete jej muset žalovat.

Jako krádež bych toto nekvalifikovala. Snad vydírání?

Rokio

Obrátit se na soud. Jelikož má Vaše myčka a sporák s nejvyšší pravděpodobností vyšší hodnotu než 5.000 Kč, jedná se o trestný čin, a to pravděpodobně krádež.

Alesh

Úplně jednoduše bych to řešil… došel bych to oznámit na policii. Myslím, že to bude stačit. Pokud prokážeš, že to jsou jasně tvoje věci, nemůže to být podle mě žádný problém, se k těm věcem dostat. Jen bych si předem zajistil nějakou možnost odvozu, pokud policie navrhne, že tam půjdete spolu, tak aby se to rovnou i odvezlo.

Drap

Jedině soudně. Byt je jeho a stěží prokážeš, že věci jsou pouze za tvoje peníze.

cukrar

Musíte prokázat, že věci jsou výhradně Vaše. Musíte ho prokazatelně vyzvat k vydání věcí, třeba do 15.6. Pak jedině civilní žalobu k soudu na vydání věci.
Policie neřeší občansko právní spory.

Dochy

Máš od toho doklady? Nebo nakupovala jsi to vlastní kartou? To by mohlo pomoct. Ale obávám se, že jediná legální cesta je policie/soud.

autacek

Nejedná se ani o krádež, ani o vydírání. Maximálně se může tak jednat o neoprávněné užívání cizí věci, nicméně v odebrání této věci ti rozhodně nebude asistovat policie, ta bude případně asistovat až při výkonu soudního rozhodnutí.
Osobně bych viděl problém v prokázání, za čí peníze se spotřebiče nakupovali, i kdybys měla doklad, tak jste vedli x let společnou domácnost a co se týká spotřebičů, tak i ty podléhají opotřebení, tudíž když se zařízení bytu opravovalo výměnným způsobem, asi by se mi například nechtělo nechat si vymontovat vestavěný sporák do kuchyňské linky (příklad), nehledě na to, že jsi ho k výměně toho starého za nové donutila (asi) ty a tomu starému je již bůh ví kde konec. Tak že nejlepší možná bude zkusit se domluvit po dobrém a přistoupit na nějaký kompromis, než slepě věřit ve „spravedlnost“.

alexandra

Tak asi máte pravdu,pokud nebude chtít nic jiného než ten sporák a tu myčku,tak bych mu asi měla ustoupit. Šlo mi o to,že mi nemusel vyměňovat zámek. Teď jenom,co když přijedu se stěhovákama a on mi neotevře.

ivzez

»…,že si přijdu příští týden pro své věci.
On mi řekl, že jedině když mu dám papír,
že mu nechávám sporák a myčku.«

Jak to vnímáte?

autacek

No rozhodně to nevnímám jako vydírání.

„Vydírání spočívá v použití násilí, případně jen pohrůžky násilí či jiné těžké, např. psychické újmy tak, že oběť je donucena něco konat, opominout nebo strpět.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vyd%C3%ADr%C3%A1n%C3­%AD

ivzez

Já to tedy jako vydírání vnímám.

Dochy

pohrúžka násilí NEBO JINÉ TĚŽKÉ ÚJMY. Je otázka nakolik je těžká újma přijít o většinu svého majetku.

autacek

Ono v tom příběhu patrně něco chybí.
„Přítel tam odmítl za mnou jezdit,že normální lidi jsou na chatě jenom o víkendu.Tak jsem si do bytu chodila pouze vyprat a pro věci.Před týdnem jsem přišla a byl vyměněný zámek.“
„Těžkou“ újmu lze definovat velmi barvitě. Nevím, z čeho usuzujete, že by dotyčná měla přijít o většinu svého majetku, já bych v jednání protistrany spatřoval klidně snahu předejít případným nedorozuměním a domluvit se, kdo si z vybavení domácnosti co ponechá.

alexandra

Máte pravdu,jenomže to vybavení je všechno moje.A mu by tam asi fakt zůstal prázdný byt. Tak budu doufat,že přijdu jenom o ten sporák a tu myčku. Za týden dám vědět,jak to dopadlo. Děkuji