Kepler

Jak dosahuje střela stability při letu při použití hlavně s hladkým vývrtem?

Modernější zbraně snad už nic jiného nepoužívají pár dekád. Spirálová drážka v hlavni děla dříve udělila střele rotaci a tím i stabilitu letu a přesnost zásahu. Jak to funguje dnes?

https://pixaba­y.com/cs/photos/a­katsiya-tank-zbra%C5%88-brn%C4%9Bn%C3%AD-855590/

Nejlepší odpověď
aliendrone

Dnes to funguje stejně, jako včera. A předevčírem. ;) :)
Vlastně se moc nezměnilo, střela je stabilizována taktéž rotací, ovšem tu získává díky stabilizačním plochám. Musíš si uvědomit, že bezdrážkové kanóny mají mnohem vyšší úsťovou rychlost střely, typicky 1,5km.s-1 či vyšší a vzduch se při hypersonických rychlostech působením na tělesa podobá spíš vodě. Tak proto to easy funguje. :)

Kepler

Takže princip rotace nezajišťuje hlaveň, ale náboj sám, jestli tomu dobře rozumím? Jsou i střely s následně rozvinutými křidélky, ale o ty mi nejde.