autacek

Jak dlouho dopředu je povinen zaměstnavatel zaměstnanci ne/odsouhlasit žádanku o dovolenou?

Nejlepší odpověď
Malvína

Může Vám ji zrušit i den před zahájením dovolené, či Vás z ní v průběhu povolat zpět do práce.
Nicméně je pak povinen uhradit Vám vzniklé škody způsobené jím. Např. zaplatit Vámi již zaplacený zájezd apod.

https://portal­.pohoda.cz/za­kon-a-pravo/pracovni-pravo/muze-zrusit-zamestnavatel-dovolenou-zamestnanci/

Zdroj: https://finan­ce.idnes.cz/prav­ni-poradna-pravidla-cerpani-dovolene-f1f-/podnikani.as­px?c=A170627_224741_pod­nikani_kho

Další odpovědi
ivzez

14 dnů nebo v termínu, na kterém
se dodhodl se zaměstnancem.

Ovšem zaměstnavatel je oprávněn v případě potřeby
zrušit i odsouhlasenou dovolenou, případně zaměstnance
z dovolené odvolat. V takových případech je povinen
zaměstnanci uhradit vzniklé náklady, např. storno pod.

_______

@Edison:
»Nástup dovolené určuje zaměstnavatel s přihlédnutím k oprávněným
zájmům zaměstnance, zpravidla ve dvou termínech«

Odkud máte to „zpravidla ve dvou termínech“?
Zaměstnavatel by měl dovolenou poskytnout pokud možno najednou.

Oprávněný zájem NENÍ DÁN plánem dovolených, ale skutečným oprávněným zájmem zaměstnanců. (Např. zaměstnanci s dětmi školou povinnými měli větší
pravděpodobnost schválení dovolené v době školních prázdnin.)

Dovolenou určuje zaměstnavatel nikoliv „v zásadě“, ale podle zákoníku práce.
Zaměstnavatel nařizuje práci, čerpání dovolené určuje.

Obrat „dovolená na zotavenou“ se používal ve starších verzích zákoníku
práce, už několik let se spojení „na zotavenou“ nepoužívá.

Drap

Neni stanovena žádná doba zákonem. Vždy se to řídí pravidly nebo zvyklostmi konkrétní firmy. U většiny firem se sestavuje plán dovolených, většinou do konce ledna nebo do konce předešlého roku. Někde čerpání dovolených plánuje pouze vedení, jinde bývá celozávodní dovolená.

Edison

Jestli se to moc nezměnilo, tak platilo: „Nástup dovolené určuje zaměstnavatel s přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance, zpravidla ve dvou termínech“. K tomu platilo: „Oprávněný zájem je dán plánem dovolených“ (nebo tak nějak). Ty dva termíny znamenaly zpravidla nároková část dovolené se podělila na půl a půl se dávalo v létě a půl v zimě. Dále z tohyó vyplývalo jedno podstatné: Dovolenou v zásadě určuje zaměstnavatel, a to jednak že ji schvaluje, může termíny měnit, včetně nařízení dovolené. Také platilo, že dovolená je „na zotavenou“, proto zaměstnavatelé upředňostňovali vypírání ve větších celcích, oproti vybírání po dnech, nebo za krátkou dobu se zaměstnanec nemůže zotavit.