Pipka

Jak dopadli Kumáni?

JAK DOPADLI KUMÁNI,VÍ TO NĚKDO JAK TYTO TLUPY SKONČILY?PODLE TOHO JAK SE CHOVALI A JAK DRANCOVALI, MĚ NAPADÁ JEN JEDNA SKUPINA LIDÍ, KTERÝM MOHLI BÝT PŘEDCHŮDCI, NEVÍTE NĚKDO JESTLI VYMŘELI, ANEBO JESTLI PŘEŽILI, A KDYŽ ANO, TAK KTEREJ KMEN NEBO NÁROD SE Z NICH VYKLUBAL???

Příště nepoužívejte velká písmena, text je špatně čitelný.

Nejlepší odpověď
annas

"Za potomky Kumánů se považují kmeny Tatů (pořečtělí) a Bazarjanů (potataření), kteří r. 1778 z Krymu vystěhovali se na sev. pobřeží Azovského moře. K., kteří uchýlili se na poloostrov Balkánský, usazeni byli jednak v Bulharsku, a to nejvíce v pozdější Dobrudži, jednak od císařů řeckých v Thrakii, Makedonii a v Malé Asii. V následující potom době shledáváme na Balkáně plno kumánských žoldnéřů ve službách různých pánů. Největšího vlivu nabyli Kumáni v Bulharsku. Tam znenáhla se přizpůsobili svému okolí, šlechta jejich vstoupila v příbuzenské svazky se šlechtou bulharskou, ano v l. 1280 až 1323 vládla na trůně bulharském dynastie původu kumánského (Terterovci).

Také vládce krajiny při Černém moři ve XIV. stol., Dobrotič, byl původu kumánského. Na Kumány připomíná též mnoho jmen místních. Potomci jejich jsou pravděpodobně nynější Gagauzi v Dobrudži a Surguči v okolí Drinopole.

Do Uher přijal král Bela IV. r. 1239 sedm plemen kumánských (asi 40.000 lidí) pod chánem Kuthenem a vykázal jim sídla ve vylidněných krajích mezi Dunajem a Tisou; d té doby tituloval se také králem kumánským. Noví osadníci však přese všechny snahy Belovy a jeho nástupců dlouho nechtěli přivyknouti pokojnému životu, a tak došlo hned po odchodu Tatarů ku stížnostem a bojům mezi nimi a domácím obyvatelstvem. Veliké nepokoje způsobili Kumáni za vlády krále Ladislava IV., jenž jako syn matky Kumánky jim byl velmi nakloněn (má také příjmí Kumán), až r. 1282 byli poraženi na jezeře Hood a přinuceni k pokoji. Avšak teprve za Ludvíka I. byli Kumáni úplně obráceni ku křesťanství a přivedeni k usedlému životu; od té doby rychle splývali s domácím obyvatelstvem. Usídleni byli ve dvou okresích: Velké Kumanii mezi Tisou a Berettyó (1196 km2) a v Malé Kumanii (2423 km2) mezi Dunajem a Tisou; také obyvatelé Jazygie byli většinou Kumáni Král Ladislav udělil všem Kumánům veliké výsady (Kumáni byli postaveni na roveň šlechticům, podřízeni přímo palatinovi, byli prosti zemských daní platíce pouze králi určité poplatky a j.), které potrvaly jim až do r. 1848. Nyní jsou Kumáni úplně pomaďařeni a většinou reformovaní evangelíci. atd."
https://lepore­lo.info/kumani

Informací na netu je hodně, stačí pročíst.
Např.
http://www.na­vychod.cz/arti­cles.php?id=7d9b­6aa6-dd89-102d-bc3e-00e0814daf34

"Jinak jejich původ a vůbec počátky historie jsou sporné a nejisté. Největším problémem, jak už to ostatně při zkoumání těchto nomádských kmenůbývá, je nedostatek pramenů. A pokud existují nějaké prameny, třeba u jiných národů, bývají zatíženy a silně ovlivněny zaujetím, které tyto společnosti cítí vůči nepřátelům. Zásadní roli v těchto vztazích hraje hlavně strach z nájezdů, plenění a nenávist pramenící z těchto setkání.
Podrobně se dovíte víc z Bakalářské práce Evy Fojtů z UP Olomouc, FF, katedry historie, Olomouc 2010

http://theses­.cz/id/kf7vf6/84963-198505679.pdf

Další odpovědi
led

Kumáni – Plavci – Polovci známi sú pod týmito menami… držali územie od Kaspiku k Tatrám
Chovali sa a drancovali rovnako ako iné národy na dobitých územiach. Netreba robiť zo stredovekej Europy Raj
Po porážke Mongolmi časť Kumánov našlo útočište v Uhorsku a postupom času asimilovali. Ich potomci žijú dodnes.

Dopotučujem si bližšie informácie vyhľadať na internete pomocou kľúčových slov: Kumáni Polovci

malá poznámka:
Na internete používanie textu s veľkými písmenami vyjadruje kričanie.
Prosím, zachovajte ticho a stíšte hlas.