PANÁD

Jak donutit či motivovat 16letého syna k učení?

Syn, 16 let, dělá průmyslovku. Je celkem chytrý, učil by se lehce. ALE neučí se a má skoro samé čtyřky. Co mám já, otec, udělat pro nápravu?

Nejlepší odpověď
Kelt

Proč si vybral tu školu? Protože chtěl, nebo chtěl někdo z rodičů? Pomáhá mu někdo a učí se s ním? Když někdo zvládne lehce ZŠ, neznamená, že mu půjde stejně i ta střední. Když máte aspoň střední školu, tak byste ho měl k tomu nějak motivovat, když ne, myslím tím, když máte jenom ZŠ, tak pro něho nejste vzor. Každý dělá něco ze dvou důvodů. Hlavní jsou příjemné pocity. Děláme něco proto, abychom se cítili dobře, nebo aby se náš špatný pocit nezhoršoval. To znamená, že ho musíte motivovat a vysvětlit mu, jaké bude mít výhody, co získá, když tu školu udělá, jaké může získat zaměstnání, peněz, motivujte ho, co by si mohl koupit, zažít. Snažte se ho takto přesvědčit, že je to pro něho výhodné – pokud je takový typ.
A ukažte mu to na nějakém příkladě. Nebo najděte opačný příklad, jak někdo dopadl špatně, když se neučil, co dělá. Nezapomeňte, že přechod na střední školu je pro každého složitý. Třeba nezapadl do kolektivu, problémy ve škole. Třeba není objektivně hodnocen atd. A zjistěte si situaci přímo ve škole. Bývají třídní schůzky a snažte se se synem více komunikovat. Měl by pochopit, že už je samostatný, nebo že za pár let bude a že má určité povinnosti a že vy pracujete, a máte nějakou odpovědnost, tak on musí také plnit své povinnosti. Zjistěte si příčiny a pak použijte metodu cukr a bič.

Další odpovědi
da ny

Tipy:

Otázkou je, zda se jen neumí učit a systematicky připravovat nebo nechce?!
Důvodem může být nevhodný výběr školy (oboru, náplň studia, poměry ve škole, úroveň SŠ – učitelů), šikana, nespokojenost v osobním/rodinném životě, „nešťastná láska“, nekohezní kolektiv, dyslexie, dysgrafie (ale to už by se řešilo během ZŠ)… Pokud dobře komunikuje s Vámi a chce na této škole pokračovat ⇒ „Učte se“ s ním, ptejte se, vyprávějte si, hledejte informace, počítejte příklady.
Zvažte, zda syna mermomocí držet na škole, možná bude spokojenější ve vhodně zvoleném učňovském oboru. Jaké má zájmy? Má nějaké problémy, trápení?

Tipy:
http://pohoda­veskole.net/ti­py-a-rady/10-tipu-jak-se-efektivne-ucit/
http://brainac­tive.cz/jak-se-ucit/
vhodná strava:
http://www.jak­seucit.eu/tag/e­fektivni-uceni/

marci1

Pokud on sám nemá motivaci k učení, neučí se, tak bude určitě lepší, aby přešel na jinou školu, nebo učební obor, který by ho bavil a učil by se.

anonym

Nic proti synkovi, ale je to rozcápanec, potřeboval by to vysvětlit asi trochu jinak, já bych věděla jak, pár přes tlamičku, zakázat prostě všechno – pc, tv, já nevim, prostě to, co ho baví a jeho kamarádíčky, však by mu došlo, co je výhodnější, v létě bych ho ještě dokopala na pořádnou brigádu, odkud by chodil domů po čtyřech, aby chlapeček věděl, jak dopadne (v lepším případě) když se nebude učit. Nevděčnej, rozcápenej smrad, jj, tohle už mám zasebou. Můj syn se taky flákal, ale já s ním zatočila hned, to jo, já budu makat na to, aby se ve škole nudil a nic z toho? Nakonec by ho ještě vyrazili? To ne, dokod jsem mu to platila já, musel dělat co říkám já. Nebavilo ho to na střední, tak jsem ho prostě strčila do učňáku. Teď toho lituje, ve třiceti si dodělává střední školu. Kdyby nebyl blbej a učil se, už mohl mít od školy dávno pokoj, ale za moje prachy se hošan teda jen tak ve škole válet nebude, nebyly výsledky, tak musel jít pryč, na to já neměla ani prachy, ani nervy

zjentek

zkus za odměnu ..odměnou ..nic není zadarmo :o

huxa

Je velký rozdíl mezi chytrostí a umem se učit. Pokud syn se doteď nepotřeboval učit a teď by se měl něco ráz naráz naučit, bude to pro něj určitě velký problém.
Bude dospělí a k učení ho už zákazy nejspíše nepřimějete, tudíž bych doporučil jej nějak motivovat-např. že mu po úspěšném odmaturování koupíte auto.

anonym

Pokud je celkem chytrý,tak se moc učit nemusí,proč je teda na průmyslovce,nikdo se za něho snad učit nebude.
To by měl on sám najít nějakou cestu,která by mu něco dala.
Pokud nemá zájem,proč nešel k lopatě,tak se toho učit moc nemusí,budou ho živit rodiče.

Awe

Pokud nechce nedonutíš…Mě taky nikdy nic učení neříkalo a už vůbec né v 16. Kdy jsem měl na starosti tuny holek