Avatar uživatele
zjentek

Jak dokáže dítě „přepínat“ mezi jazyky?

Představuji si dítě, na které od narození mluví jen rodiče. Otec pouze anglicky a matka výhradně česky. Do školy nechodí. A ani do školky. A je mu třeba sedm let. Přece takové dítě musí považovat svůj jazyk za jeden a matce musí do češtiny plácnout sem tam něco anglicky a tatínkovi zase čas od času česky do angličtiny, nebo ne? No přece zná oba ty výrazy, jak pro mámu, tak pro tátu, ale jak mezi nimi správně v daný momenty přepíná? To mi mozek nebere… (;(;

Zajímavá 0 před 1431 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Je to poměrně běžné u dvoujazyčných rodin. A klidně může dítě chodit do školy i do školky. Prostě umí obojí. Občas se mu to sice na začátku plete, ale časem se opravdu naučí používat jazyky odděleně, simultánně. Pak i v dospělosti s tím nemá problém. Zažil jsem hospodu ve Švajcu, kde seděli dědkové u jednoho stolu a normálně se bavili… teda… normálně… jeden mluvil německy a druhej francouzsky. S kolegou jsme byli ve Švajcu a 4 u jednoho stolu jsme se bavili pěti jazyky. Pro dítě by to vůbec nebyl problém. Přepínalo by podle toho, na koho by mluvilo. Pak jsem to zažil ještě jinde ve Švajcu a dokonce v Maďarsku.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Pokud se člověk naučí mluvit tím jazykem do 12 let, tak nemá problém přepínat mezi jazyky. Navíc slovní zásoba takového dítěte je maximálně 1000 slov, jednoduchá gramatika a jednoduché věci i témata, rodina, nakupování, okolí, příroda, nezatěžuje se vyjímkami v jazyce a netrpí stresem jako děti ve škole, protože budou hodnoceni učitelem a ostatní se jim třeba mohou smát. Manželka je Slovenka, ale její matka je Češka a tak venku mluvila slovensky a doma česky aniž by si to uvědomovala. Stejně tak maďarsko slovenské přepínání není problém. No a když se našinec rozhodne, že se začne učit cizí jazyk a nemá v rodině rodilého mluvčího, je odkázán na knihy, které jsou založeny na zcela jiném principu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek