štamgast

Jak dokáže 30 000 obyvatel přežít ve městě La Rinconada v Peru v 5100 m.n.m.?

V takové výšce je přece málo kyslíku a podle fotek z města tam lidi po ulici nechodí s kyslíkovými maskami.

Nejlepší odpověď
cochee

Peruánci (a nejen ti) žijící ve vysokých nadmořských výškách mají v krvi o hodně více červených krvinek než běžný člověk žijící v nížinách a středních polohách. Četl jsem, že normální člověk se tomu za čas přizpůsobí taky, ale jinými mechanismy – a pokud tam žije a má potomky, tak ti už ve třetí generaci budou mít rovněž ty vysoké erytrocyty jako původní Peruánci.

Další odpovědi
mosoj

V 5000 m se žít dá. 5000 výška se využívá k aklimatizaci pro výstupy do vyšších výšek. V Himalájích je v této výšce aklimatizační tábor k výstupu na Mount Everest. Tento tábor využívají i turisté. Viz. Bém a přežil to, až moc dobře.