zjentek

Jak dojde k tomuto zabarvení mamutího zubu? (Viz link níže.)

https://www.kras­nenoze.cz/18/875/d­amaskovy-zavirak-s-rukojeti-z-mamutiho-zubu-od-nozire-kislingera-mk1.html

Nejlepší odpověď
annas

"Více než 10 000 let leží zakopány ve věčné temnotě sibiřského ledovce. Fosilní zuby a kosti z mamutů a jiných vymřelých druhů byly konzervovány chladem permafrostu (věčně zmrzlá půda). Dnes je jim díky výrobcům nožů a řemeslníkům znovu navrácen život.

Mamutí slonovina často disponuje krásným vzhledem, především vnější vrstvy, které se během tisíců let zabarvily do hněda a modra. Rukojeti nožů vyrobené z fosílií noži propůjčí zvýšenou sběratelskou hodnotu.:

Bohužel je tento materiál často protkaný velkými puklinami a kvůli minerálním sedimentům je velice náchylný na poškození. Otevřené póry vstřebávají vlhkost jako houba. K vyřešení těchto problémů se firmy jako Marktführer Raffir z Dánska specializují na stabilizaci fosílií. U tohoto postupu se pomocí vakua odsaje vzduch z materiálu a následně se pod vysokým tlakem vtlačí kapalná umělá hmota do všech pórů, puklin a mezer. K tomu se používá tuhá směs z plexiskla a dalších komponentů. Díky tomuto postupu se fosílie a dřeva stanou masivními a odolávají vlhkosti

Další výhodou je, že se materiály během stabilizace mohou i současně zabarvit." atd.

Více v odkazu včetně postupu práce a vyobrazení.

http://www.hal­farknives.cz/lnky/lnk­y.html