Eglantine

Jak do angličtiny přeložit ‚předlistopadový‘?

Jak vhodně přeložit spojení předlistopadová společnost (v českém kontextu)? Nechce se mi moc do užití výrazů jako komunistická nebo socialistická společnost, ale nejsem si jistá, zda by byl pro cizince výraz jako ‚pre-November‘ srozumitelný… :D

Díky.

Nejlepší odpověď
quentos

Co třeba „pre-Velvet-Revolution“… listopad jako synekdochu anglofonní mluvčí nepochopí.

Další odpovědi
Ametyst

Before 1990. Everybody knows.

Kelt

Tak se vžij do role toho, kdo to bude číst, aby to pochopil. Neadrtálcům a součaníkům Jana Husa taky nikdo nevykládal, že jednou budou počítače, mobily a internet.

Imbecil.cz

Co třeba the period/years prior to the Velvet Revolution?

Hufnágl

Golden times of communism.

Edison

Quentosi… a myslíš, že sametku pochopí? Buď realista.

Kepler

Ale jistě, že pochopí! Celému světu tehdy spadla čelist a do dějin se ta „revoluce“ zapsala jako dosud nevídaný fenomén.

Ametyst

Keplere, hlavně smrt Martina Šmída, žejo. Celý svět truchlil pro studenta Zifčáka.

Edison

Revoluce jo, ale ty termíny.. no nevím… Těmi bych si tak jistej nebyl…

quentos

Velvet Revolution je celosvětově používaný termín, to už si dotyčný v případě neznalosti vygooglí. Viz anglická wikipedie: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Velvet_Revo­lution

Edison

Když o něčom píše, neměl by posluchače nutit něco gůůglit. Dovedeš si představit, že máš referát, přednášku… a všichni čučej do compů? A to ne kvůli fejbůku, ale gůůglu? Pěkně ošklivá představa.. To fakt neeee…

Edison

Kelt má pravdu. Je třeba brát ohled na toho, kdo tu informaci má dostat. A čech to asi nebude. Kolik lidí na světě ví, co v českém kontextu znamená „předlistopadový“?

Ametyst

I Západ ví, co byl rok 1990, jako pád berlínské zdi.

Edison

To vědi… Ale nevědi, co se dělo u nás. A víš proč? Bo Kennedy neřekl, že je pražan, ale kobliha!! 😁 Tam to byl symbol „vítězství západního imper… pardon… kapitalismu“. Ne události v ČSSR. Dneska ani nevědi, co se dělo v Maďarsku a Rumunsku. A tam se fakt střílelo… Berlín, to e pojem, bo to byla hranice mezi Západem a Východem… Ne ČSSR, ani nic jinýho.