michalds

Jak dlouho vydržíte plank?

Vy, co jste to zkoušeli.

Odpovědi
Disraeli

Naposledy padesát minut (rovných – podles časovače; účelově natrénováno), cca měsíc zpátky. Většinou už ale nedělám plank na maximální výdrž, i když ho cvičím často. Teď už jen jednou za čas si zkusím, kolik dám na max. Spíš zařadím například 15/20-minutový plank k posilování/cvi­čení (nejčastěji) nebo třeba 3 × 10minutový plank (někdy i pětiminutový) za den – jak kdy. Nemám tolik času, abych pravidelně zkoušel plank na maximální výdrž. A řekl bych, že je lepší dělat střídavý, sériový plank – prostě plank s pauzami. Pokud ovšem není pro člověka maximální výdrž jen 2 minuty… Pokud člověk vydrží víc jak 20, 30 minut (žádný velký problém), tak to pak nemusí dělat pravidělně a stačí třeba jen 5 minut párkrát týdně.

Osobně nechápu, proč je plank pro tolik lidí tak problémový. Ještě než jsem začal pravidelně posilovat a poprvé jsem zkoušel plank, tak jsem dal asi 10 minut. Někteří lidi se klepou po 10, 20 vteřinách… vypovídá to o jejich chabých vnitřních svalech i o celkově nerozvinutém/slabém svalstvu i výdrži (ale i odhodlání – protože je to ve velké míře o vůli a překonávání bolesti/nepohodlí). Průměrný jedinec dokáže udělat 5minutový plank – alespoň po TROŠE tréninku (pokud byl na začátku v bídném stavu). Znám holky i ženy, co bez problému dělají 5 i desetiminutový plank, bohužel i muže, kteří by nezvládli ani těch 10 sekund. A to jsou zdraví jedinci (jakože žádný handicap atd., ale jinak jsou spíš „zdraví“ – protože jejich stav není nic moc).

Gus_Fring

Můj rekord byl kdysi (cca dva roky nazpět) přes čtyři minuty. Teď už dám tak bez tréninku jen ke dvěma minutám. Ale on není plank jako plank. Když člověk má zadek hodně nadsazený anebo to jinak obchází, tak dá daleko více, ale nebude to mít pozitivní účinek, ba naopak.

Jinak mnoho kulturistů a fitnessáků zařazuje plank taktéž do svých cviků, ale dělají to většinou jen okolo minuty a přidávají na sebe zátěž. Tím pádem se zaměřují na tvorbu svalstva a ne výdrže v oblasti core.

paul1

Kdysi jsem zkoušel všelico, ale výdrž jsem si nestopoval. Teď jsem si zkusil prkno na loktech, po půlminutě jsem to ale vzdal.

Roman71

Plank? Po ránu 1 až 2 minuty s napnutými svaly na lýtkách a stehnech..
Když mám chuť a čas, zopakuju si to přes den až dvakrát.

Lgee

Prank? Co to je?

Marty Koller

7 minut ( na loktech)

michalds

Disraeli: skoro se mi to nechce věřit. Já už se po 1 minutě klepu.

Disraeli

Musíš víc trénovat a postupně ten čas „navrstvovat“. :D ;) Ono tu bude bolet, ale jakmile přejdeš určitou hranici, tak si na tu bolest přivykneš. Je třeba ji alespoň trochu překonávat a snášet. Lidské tělo toho zvládne mnohem víc, než si lidé myslí. Kolikrát to není jen o svalech a tréninku, ale o té vůli a přesvědčení, že „už víc nezvládnu“ (nebo naopak zvládnu). I při séricích nebo třeba jen u kliků je to o překonávání – nejen těla, ale i mysli. Člověk zpravidla dá víc, než si myslí, že zvládne (a v tom je častý problém). Kolikrát si člověk myslí, že už je za hranou sil – ale většinou tomu tak není a kdyby chtěl – trochu se přemohl – zvládne ještě víc (například + 5 zdvihů činky, + 10, 15 posledních kliků, + další 2 nebo i pět minut nějakého cviku,…).
Ve skutečnosti i bez tréninku lidské tělo zvládne různé tvrdé podmínky.

Disraeli

Myslím to tak, že domnělá maximálka není většinou skutečná maximálka. U té první je člověk přesvědčen (nebo se i sám přesvědčuje), že už víc nezvládne, ta druhá je skutečná maximálka, kam až síla stačí, kde jsou limity těla. Často – když se človkě v průběhu překoná – zjistí, že dá třeba i ještě 2× tolik (nebo ALESPOŇ něco).
Po takovém prvním překonání „bolesti“ a nechutenství (přesvědčení, že víc nedá) člověk zjistí, že po chvíli už to ani tolik „nebolí“ a není to zase taková hrůza. Adrenalin a další látky udělají svoje. A nakonec příjde dobrý pocit, že sis dal pořádně do těla (dopamin, endorfin a spol) a že se překonáváš. ;)