JájsemRaibek

Jak dlouho vydrží virus HIV např. na injekční jehle, která je pohozena ve volné přírodě?

Upozorňují, aby si lidé dávali pozor na odhozené injekční stříkačky, že může dojít při poranění jehlou k přenosu viru HIV a tím nemoci AIDS.
Jenže jak dlouho vydrží virus na takto odhozené jehle v případě, že tam je? Nebo ten virus přežívá i v zaschlé krvi?

Nejlepší odpověď
arygnoc

vírusy obecne mimo hostiteľský (prenášačský) majú krátku životnosť (ie sú schopné samostaného života mimo hostiteľa).
u injekčných striekačiek vírus „hynie“ po „vyschnutí“, uschnutí ihly, striekačky, vysušení zvyškov kontaminovaného materiálu (krvi, plazmy, …).

;-Q

Další odpovědi
marci1

„Mimo tělo vir přežívá maximálně několik málo hodin. Virus HIV je velmi citlivý k zevním vlivům, ničí ho běžné fyzikální a chemické prostředky, např. teplota nad 60o C, běžné dezinfekční prostředky, např. chlorové preparáty. Po zaschnutí virus HIV záhy hyne.“
Ale nikdy vlastně nevíme, jak dlouho je tam ta stříkačka pohozena, proto opatrnost je vždy na místě. ☹

http://www.zachran­ny-kruh.cz/pro-verejnost/kri­minalita-rizikove-chovani/hiv-aids/nejcastejsi-otazky-o-hiv-aids.html