Lukas27

Jak dlouho vydrží panelák?

Nejlepší odpověď
marci1

Přesně to asi nelze říci, ale vydrží více než se myslelo. 🙂
Životnost panelových domů byla v době jejich výstavby odborníky odhadována na třicet až padesát let. Takže by už dávno měly dosloužit, jenže se tak neděje.
Ze stavebního hlediska další roky vydrží určitě, beton je beton. Záleží ale na údržbě těchto domů.

Zdroj: https://prazsky­.denik.cz/zpra­vy_region/pane­laky-by-uz-davno-nemely-stat-jsou-za-hranici-zivotnosti-20140206.html

Další odpovědi
Kepler

U prvních paneláků se myslelo tak 30 let, ale vypadá to, že by se mohly dožít i stovky. Ovšem ne tam, kde žijí Cikáni…
https://www.ga­bitmost.cz/zi­votnost-panelovych-domu-mozna-i-100-let/

Hufnágl

Vloni náš panelák oslavil 50 let. Během posledních 10-ti let byla provedena výměna střech, oken, zateplení…věřím, že vydrží dalších 50 let.

paul1

Pokud se bude dělat pravidelná údržba a kontrola stavu panelů, tak se životnost oproti původně uvažované pořádně prodlouží. Slabinou asi je železobetonová výstuž a sváry mezi panely. Je to dost podobné mostním konstrukcím z předpjatého betonu.