Anonym*

Jak dlouho vařit brambory?

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jak dlouho vaříte brambory před pečením v troubě (jestli je vůbec vaříte) a jakou hmotnost mají ty brambory.
Chci udělat brambory, ale ještě potom je chci dát do trouby s masem a dalšími ingrediencemi. Jak dlouho tedy brambory vařit, aby se mi po upečení nerozpadly? Prosím o radu, předem děkuji.

Nejlepší odpověď
reika

Já vařím brambory asi 20 min. A brambory do trouby míň,tak 10 – 15 min., do poloměkka.

Další odpovědi
Kelt

No to děláš tzv francouzské brambory, protože uvařené brambory se oloupou, nařežou a přidá se tam salám a peče se to v troubě. Hmotnost asi záleží na velikosti plechu. A doba vaření? Těžko říct. Já to ženě nestopoval, jak dlouho vaří brambory. Jinak já vařím brambory cca 30 minut a ještě 5 minut přidám. Některé brambory vydrží, jiné se rozpadnou.

Hufnágl

Pokud chceš brambory ještě opékat, tak si je nakrájené předvař 3–4 minuty, nechej okapat a opeč na pánvi, chceš-li maso s brambory připravovat v troubě, můžeš je dát společně syrové.

Dochy

Tak dlouho aby byli správně vařené. Po 10–12 minutách už je kontroluju. Mamka mně učila 20 minut, ale moje zkušenost je, že kolem 15 minut bývají akorát. Ale záleží na kvalitě brambor a ostatních okolnostech…

Základní test: Zkusíš bramboru ještě v hrnci rozpůlit lžící. Pokud to nejde, ještě ji tam nech. Když to jde, ochutnej.

EKSOT123

(Nejsem kuchař, otázka je málo podrobná.) Maso podle druhu potřebuje péct déle než brambory. „Pravidlo“: Zelenina se kvůli vitamínům nemá tepelně upravovat déle než je nutné. (Viz odpověď Dochy) Jestli je to syrové maso, tak bych dal i brambory syrové a přidal bych je až po částečném předpečení masa. Pokud ale chceš brambory předvařovat, nebo už maso není syrové, tak se zařídit dle „Pravidla“.
Brambory ve slupce se vaří celé i když jsou trochu větší. Při pečení asi lépe rozkrojit kvůli chuti.

Drap

Každé brambory se vaří , či jin ak tepelně upravují jinak dlouho. Záleží na druhu a lokalitě kde vyrostly. Ti co vaří takovéto věci zjišťují zkusmo . Ti co vařit neumí, tak jim ani přesný čas nepomůže.

Hufnágl

Bůček pečený „současně“ se syrovými brambory.
https://ctrlv­.cz/shots/2020/03/10­/BKok.png