Zacheus

Jak dlouho trvalo, než došel telegram k příjemci?

Nejlepší odpověď
Filip84

To odviselo od spousty proměnných.

Ovšem, v zásadě to bylo tak, žes došel na poštu, vzal jsi si blanket na telegram, vypsal ho, došel na přepážku, tam Tě zkasírovali podle počtu znaků, Tys to zaplatil, oni zavolali na poštu příjemce, telegram nadiktovali, tam to zapsali, no a buďto měl příjemce telefon, a oni mu zatelefonovali, nebo příjemce telefon neměl, a s telegramem se za ním vydal pošťák. Záleželo, která pošta doručovala, ale většina pošt už nedoručovala o weekendu, večer, a v noci, takže telegram dorazil následující úřední den běžnou pochůzkou.

Telegram měl smysl v době, kdy nebyly všude telefony, protože telegram měl samostatnou linku. Takže, chtěl jsi předat zprávu, došel jsi na poštovní úřad, zaplatil, a do pár minut byla zpráva na poště, která ji doručovala adresátovi. Pokud jsi, například, přišel na poštu ráno, byl vysoký předpoklad, že se telegram k příjemci dostane téhož dne. Ve městech, jako Praha, nebo New York, doručovali telegramy prakticky nonstop.

S rostoucí telefonifikací ztrácel telegram na významu, no a s příchodem mobilní komunikace se prakticky přestal využívat: v roce 2009 Česká pošta doručila 756 telegramů (pamatuju si to 🙂 ), takže službu k 1. dubnu 2010 zrušila bez náhrady. Za nevyužíváním, krom možnosti jiné komunikace, stála i vysoká cena, jednovětý telegram tehdy vyšel na cca Kč 200.00.

Další odpovědi
elkon

To záleželo jak to bylo daleko.

Filip84

Telegram vznikl v době telegrafu – logicky. 🙂

V té době to byla absolutně nejrychlejší forma komunikace: došel jsi na poštovní úřad, vypsal blanket, zaplatil, poštovní úředník sednul k telegrafu, nechal si spojit poštovní úřad určení, vyklepal zprávu, počkal na její potvrzení, na poštovním úřadu určení buďto poštovní úředník zprávu zapsal, nebo jí vyjel ten telegraf na takovém pásku, a ten se pak lepil na doručovací blanket, no a pak se to doručovalo. Někde v řádu hodin, někde nejbližší pochůzkou, tj. další úřední den dopoledne.

V té době byl alternativou leda tak dopis Exprès, který dorazil na poštu určení druhý úřední den, třetí úřední den, podle vzdálenosti. Bylo rozdíl poslat dopis z Moravské Třebové do Šumperku, a ze Šumperku do Okněžněného hrabství Tyroly. Nebo Vévodství Kraňského. Vlastně ani ne dopis, spíš Korrespondenzkarte, dopisnice, ta byla cenově zvýhodněná, a taky šla poslat Exprès, protože dopis byl, ze své povahy, vždycky delší, než telegram.

Jinak leda klasická Korrespondenzkarte, no a ta, potom, putovala i týden, ale spíš 3–5 dnů, podle vzdálenosti.

S rostoucími možnostmi komunikace telegram ztrácel, postupně, na významu.