fortin

Jak dlouho trvá dekáda?

Začátek února bude mrazivý, následně se v průběhu další dekády oteplí a rtuť teploměru se vyšplhá až na devět stupňů. Teplo však nevydrží a závěrem měsíce se znovu mírně ochladí. Vyplývá to z dlouhodobé měsíční předpovědi, kterou v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejlepší odpověď
quentos

bleskův odhad je správný. Výraz dekáda se skutečně užívá spíše pro desetiletí, ale ve významu „deset dní“ je tento pojem běžně užívaný taky, např. v astrologii (též „dekan“).

Další odpovědi
blesk26

Slovo dekáda znamená deset (dekadická soustava), většinou se podle mého používá pro desetiletí, ale zde bych odhadoval, že se jedná o horizont deseti dní?