yeerum

Jak dlouho se platí mateřská? 3 roky nebo půl roku?

Nejlepší odpověď
kropitko

půl roku,pak je rodičovský příspěvek,,,
Doplňuji:
Tak já poopravím Deli, ta 4-letá varianta je tak, že příspěvek 7600,– náleží do 9 měsíců dítěte, pak již automaticky jen 3800,–,,pokud si nezvolíte 3-letou variantu. Toto je platné od 1.1.2011

Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje maximálně 28 týdnů, popř. 37 týdnů v případě žen, které porodily více dětí současně a starají se aspoň o dvě z nich, anebo se jedná o ženy svobodné, ovdovělé, rozvedené nebo z jiných závažných důvodů osamělé, které nežijí s druhem.

Další odpovědi
Deli

Mateřská je 27 týdnů u žen, které jsou vdané nebo mají partnera a 36 týdnů u žen, které žijí s dítětem samy. Začíná už 8–6 týdnů před plánovaným termínem porodu.

Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou a lze ji čerpat ve třech variantách:
krátká – do 2 let dítěte (cca 11000,– Kč měsíčně přesně nevím)
střední – do 3 let (7600,–)
dlouhá – do 4 let (do 2 let dítěte chodí 7600, potom od 2 do 4 let 3800 Kč) – dlouhou mají třeba matky hlášené před nástupem na MD na ÚP

Zůstane-li s dítětem doma otec, nečerpá mateřskou, ale rovnou rodičovskou dovolenou.