Dismas

Jak dlouho po sametové revoluci bylo ještě vidět vlaky s rudou hvězdou na přídi?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že to bylo nějak takto. Např.

"Úpadek slávy lokomotiv řady 781 začal na přelomu 80. a 90. let hned z několika důvodů. Především postupující elektrizace tratí tehdejších ČSD a přetrasování některých zátěžových proudů z neelektrizovaných tratí na elektrizované připravily řadu 781 o spoustu klíčových výkonů v nákladní dopravě.

Druhou ránu řadě 781 zasadil politický převrat v listopadu 1989, kdy skončila letitá „spolupráce“ Československa a Sovětského svazu.

Lokomotivě s rudou hvězdou se říkalo „Sergej“.
„Zapomenout nesmíme ani na hvězdu – symbol vlády pracujících, která povinně zdobila čela lokomotiv až do roku 1989 (někdy i déle). Tato hvězda byla povětšinou nalakovaná světle červenou barvou a lemovaná žlutými okraji. Některé stroje měly hvězdy plastické v tmavě červené barvě. Po roce 1989 tyto hvězdy na čelech lokomotiv vystřídalo nejčastěji "okřídlené kolo“ – symbol tehdejších ČSD, nebo trojice barev naší státní vlajky v nejrůznějším provedení. V té době taky byly „Sergeje“ nejkrásnější…

Rok 1990 – „Sergeje“ nenápadně mizí z pod trolejí a vedlejších tratí, kam se viditelně nehodily, pozvolna začíná jejích rušení.

V roce 1990 jich bylo zrušeno několik desítek – převážně šlo o dlouhodobě odstavené či násilně poškozené kusy."

14. 11 .2000 – Z opravy v ŽOS Nymburk byla ČD předána lokomotiva čísla 600 v původním barevném provedení s rudou hvězdou na čelech. Po krátkém zkušebním provozu v Chebu je deponována v Lužné u Rakovníka."
.
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:oG-CiPCsAiUJ:ser­geje.bilysklep­.cz/konprovo.php+&cd=6&hl

Je ji vidět i na fotografii – vpředu má rudou hvězdu.

https://www.go­ogle.cz/search?q=Kdy+p%C­5%99es+lokomo­tiva+781&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­0ahUKEwiT_Oio7vnJAh­VFzxQKHV_jDNYQ_A­UICCgC&biw=1112­&bih=866#tbm=is­ch&q=lokomotit­va+781

Další odpovědi
anonym

Tak to je jedna z mála věcí, která mi unikla.

Lamalam

Mizely postupně v průběhu roku 1990 (předtím nakrátko také po okupaci 1968).

Pro annas > všechny lokomotivy a motorové vozy ČSD byly ozdobeny rudou hzvězdou, nejednalo se pouze o lokomotivu T 679.1 „Sergej“.

Malování rudých hvězd upravoval Předpis A5 – Technická pravidla provozu drah z 1.5.1951, jmenovitě § 38, odst.2, písmeno b.