dejv.s

Jak dlouho platí smlouva o prodeji vozu?

Dobrý den. V roce 1997 jsem prodal osobní automobil. Ovšem smlouvu o prodeji jsem do dnešního dne nezachoval. Nýní čelím dlužné částce za povinné ručení protože jsem nového majitele nedonutil k převodu!! Co mám dělat? Děkuju Smrž.
Doplňuji:
No nejspíš máte oba pravdu. Ale v roce 1997 stacila plna moc na prevod vozu. Napsali jsme kupni smlouvu, dal jsem novemu majiteli plnou moc na prevod a tim to pro me zkoncilo. Ale jak vidim asi to nezkoncilo!! Slo o vuz Skoda 100. Koupil jsem ho a obratem prodal. Nepojistoval jsem ho. Moji osobou nebyl vus nikdy pojistený!! 4700 kc po me nyni chce Ceska kancelar pojistitelu za obdobi 1.1.2009 do 1.4.2009. Auto nemam, spz a tp taky ne, majitele neznam protoze smlouvy uz jsem znehodnotil. Nejspise vuz uz nejezdi. Nevim. Od roku 1997 jsem vuz nevidel!!

Nejlepší odpověď
standa

Pane Smrž, musím vás zklamat, protože jste udělal hrubou chybu a neoznámil pojišťovně změnu vlastníka.

Což znamená, že pojišťovna má zákonný nárok na pojistné až do dne, kdy tuto skutečnost oznámíte, a to např. i po 12 letech. BOHUŽEL.

Je to paradoxní, protože i když si nový vlastník uzavřel na koupené auto od vás ´svoje´ ručení, tak vaše bývalá pojišťovna má oprávněný (zákonný) nárok na pojistné…

Nevím zda má význam žádat o prominutí, na 99% je to marné, ale zkusit to můžete.

Doplnění:
Vaše zmínka o „České kanceláři pojistitelů“ (ČKP) celou věc staví do jiné roviny. Nejedná se tedy o vymáhání klasického pojistného za ´povinné ručení´ konkrétní pojišťovnou, ale jedná se o iniciativu ČKP, kdy jste vyzýván k úhradě příspěvku do garančního fondu. Což je příznivější, neboť tyto příspěvky lze vymáhat jen s účinností od 1.1.2009.

Více detailů lze vyčíst z níže uvedeného odkazu…

Zdroj: http://sa-apl2.ckp.cz/

Další odpovědi
inspektorcz

Při prodeji auta se provádí na úředu dopravně správních agend – neboli evidenci řidičů změna ve velkém technickém průkazu. Prodejce by měl přijít na tento úřad a odhlásit se jako majitel vozidla. Nový majitel poté nahlásit. Příslušná změna je provedena ve velkém technickém průkazu vozidla. Pokud toto neproběhlo a vy jste prodal auto stylem tady máte klíčky a jeď, tak jste stále majitel vozidla, protože jste auto na své jméno neodhlásil a máte povinnost zaplatit povinné ručení.
Zde bych doporučil pokud máte tuto možnost, své auto vyhledat, sundat státní poznávací značky a ty odevzdat na dopravním úřaďe do depozitu. Tím novému majiteli znemožníte jezdit s autem. Pokud bude chtít jezdit, tak bude muset provést společně s vámi výše uvedenou registraci na evidenci řidičů. Jinak bude mít auto, ale to mu nebude k ničemu. Ovšem pokud se jedná o nějakou starou škodovku 105 a novému majiteli to bude úplně jedno a někam ji zahodí. Tak to je ještě větší problém, protože aby vás úřad definitivně odhlásil ze své evidence potřebuje doklad o ekologické likvidaci vozidla, který je vystaven pouze při ekologickém zlikvidování vozidla.