autacek

Jak dlouho náleží zaměstnané ženě v plném invalidním důchodu a s rizikovým těhotenstvím výplata nemocenského?

Doplnění:

Pokud dojde k nástupu na mateřskou 6 až 8 týdnů před termínem porodu, tak je následná mateřská bez omezení?

Odpovědi
ivzez

Podpůrčí doba pro výplatu nemocenského je pro poživatele
ID III. stupně a pro poživatele starobního důchodu stejná.
Činí maximálně 70 kalendářních dnů při jedné nemoci a zároveň
maximálně 70 kalendářních dnů v jednom kalendářním roce.

Chtěla jsem dát odkaz na zákon, ale v článku z časopisu
„Národní pojištění“ od Mgr. Evy Bolckové jsou uvedeny i příklady,
díky nimž by problematika měla být srozumitelnější:
http://www.cssz­.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni/archiv-vydanych-cisel/clanky/2010-2-mgr-eva-bolckova-poskytovani-nemocenskeho-pozivatelum-invalidnich-duchodu.htm

(Článek je sice z roku 2010, ale zatím se nic nezměnilo.)

__________

Reakce na doplnění:

Zatím jsem se s takovým případem nesetkala, myslím si, že nárok
na PPM by neměl být ovlivněn tím, že matka požívá ID III. stupně.
Ale jista si nejsem, přesné informace k PPM by měla poskytnout OSSZ.

K oběma případům → rizikovému těhotenství i mateřské dovolené:
Zaměstnavatel je povinen nepřítomnost v zaměstnání omluvit bez ohledu
na případné omezení dávek.

Je mi líto, že neumím odpovědět lépe.
_______

K odpovědi Bububabu:

Invalidita III. stupně se přiznává už v případě ztráty 70 % pracovní schopnosti. Takový člověk může být schopen za určitých podmínek (např. upraveného pracoviště, zkrácení pracovní doby, pořízení vhodných pracovních pomůcek apod. pracovat.

Zákon nikomu pracovat nezakazuje, ani výše ID není ovlivněna tím,
jestli si k ID někdo přivydělává. Zákon ani nestanoví žádný limit, kolik
si poživatel invalidního důchodu může vydělat.

Podle mne je dobře, že zákon ani invalidním důchodcům nebrání
si k důchodu přivydělat. Podle mne je to lepší, než „viset“ na dávkách.

A to nemluvím o tom, že jim může styk s lidmi a pracovní
zodpovědnost prospět po psychické i fyzické stránce.

bububabu

Nechápu jak někdo může být v plném invalidním důchodu a ještě chodit do práce! Pokud vím tak kdo má plný invalidní tak není schopen pracovat vůbec!!!