Kelt

Jak dlouho může v národu dřímat „Es kommt der Tag“?

Relativně je ve světě klid, ale může to být klid před bouří. Stačí se podívat do historie a zjistíme, že ty a ty země spolu bojovaly, ta něco dluží, a další způsobili někomu smrt. Někde jsou to desítky, jindy stovky let. Třeba Polsko bylo v historii děleno mezi své sousedy. Francie a Německo tam byl problém Alsasko Lotrinsko, My jsme přišli o Zakarpatskou Ukrajinu, Madaři nazývají Slovensko Horní Uhry a Velká Británie přišla o Indii, dnešní USA . O koloniích je toho více. A pokud nějaký náš předek zemřel v 1. , 2. nebo za Napoleona, tak se to bohužel stalo. Spravedlnost, odpuštění, smíření, nevím jak to napsat. Jak se na to díváte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

V češtině to budou čtenáří číst, pokud se dotanou k bezručově poezii.
Báseň Ostrava, přijde den, zúčtujem spolu. Výzva ve Slezsku proti uhlobaronům, markýzi Gerovi, ale ještě v doběš Rakousko-Uherska.

Dnes občané účtuji s politiky při volbách, jenže koho vybrat je někdy těžké. V předvolebním období se i mezi kandidáty objevují stížnosti na toho či onoho, stejně jako podrazy. Nikomu přece nejde o o koryta., ale o blaho voličů.
Není podstatné, zda politici věří svým ideálům, ale důlelžité je,, aby jim věřili voliči.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=lofsfN0PX7EC&pg­=PA55&lpg=PA55&dq=Jan++S­obotka+a+jeho+a­forismy+o+poli­tice&source=bl&ot­s=5rcaMGdv7y&sig=9r­jaBd2vaxmESpig­nzMRmJitoU8&hl=cs&sa=­X&ei=4ht8VNmlJY­3sO86cgMgF&ved=0CDMQ6A­EwAw#v=onepage&q=Jan%20%­20Sobotka%20a%20je­ho%20aforismy%20o%20po­litice&f=false

PhDr. Jan Sobotka
Tolerance je přece pohodlná,
kdežto nesmiřitelnost vyžaduje
být stále ve třehu,.

Nejdříve lidi vxburcují ideály, ale aby k nněčmeu doščlo, musí to být jedinš lidi.

Další odpovědi
JežíšKristus

Dříve byla válka ekonomicky výhodná (nová území, suroviny apod). Dnes je akademicky dokázáno, že se v dnešní době již válka ekonomicky nevyplatí.

Souvislost mezi vyššími výdaji na armádu a sníženým hrubým domácím produktem viz např. https://inkstic­kmedia.com/wars-arent-great-economy-time/

paul1

V národu to nevím, ale mezi lidmi to může trvat velmi dlouho. Krevní msta (vendeta)
existuje v některých státech ještě dnes.

Zdroj: https://cs.wi­kidark.org/wi­ki/Krevn%C3%AD_msta

Kazatel

Tak v Deutschlandu pořádají stále slavnosti při zapálených pochodních, tak že kdo ví.