xiperio

Jak dlouho mohu mít pneumatiky na autě?

Je ze zákona omezena doba, kdy můžu mít pneumatiky namontovány na autě? Jak dlouho je to od roku výroby? Nebo doba není určena, ale stačí aby splňovala funkčnost dle vyhlášky, tzn. minimální výška dezénu a nepoškozená.

Odpovědi
Kepler

Existuje jen doporučení:

• Celková životnost pneumatik; doporučuje se maximálně 10 let.

Celková životnost pneumatiky = technická životnost pneumatiky počínající datem její výroby. Datum výroby pneumatiky je uvedeno na její bočnici v podobě čtyřčíselného kódu (mmrr) po zkratce DOT. V souladu s mezinárodní praxí by celková životnost pneumatiky neměla přesáhnout 10 let.

• Provozní životnost pneumatik; doporučuje se maximálně 6 let.

https://www.pne­umatiky.cz/sta­ri-a-zivotnost-pneumatik-t4

jsemjá

Dokud nejsou moc ojeté.

cukrar

Není pneumatika omezena časovou dobou.

xiperio

Tomu všemu rozumím, co říkáte. Ale čistě hypoteticky, když budu mít na autě gumu i 20 let, tak ze zákona problém nemám.

Kepler

Ze zákona ne, ale riskujete. Taková guma už bude notně zteřelá a nebezpečná.