annas

Jak dlouho doprovází míč lidstvo?

Nejlepší odpověď
vagra

Kdo a kdy míč vynalezl, zůstane navždy tajemstvím. Jisté je, že doprovází lidstvo celá tisíciletí.
S míči si hráli už staří Egypťané. Řekové používali nejen míče ze zvířecích žaludků, vycpaných trávou, ale už ve starověku balony plněné vzduchem. Říkali jim „palla“.
Ani Římané nemohli zůstat stranou. Občas si odpustili klobásky a jitrničky a zvířecí měchýře či střeva naplnili nikoli masovou směsí, ale trávou, obalili něčím pevným a krásně obarvili. A měli míč, kterému říkali „pilla“.
Hra s míčem byla oblíbenou zábavou i v Číně. Tam kopali do koulí ze zvířecích kůží, vyplněných vlasem nebo peřím. Hře podobné fotbalu říkali suchu.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/207562235­300031/

Další odpovědi
Drap

Už i staří máyové pouřívali míč. Někteří odborníci tvrdí, že to byl pořátek kočíkové. jejich míč byl těžký, tvrdý, vyrobený zřejmě ze surového kaučuku. Provhazoval se s ním kruh zavěšený vertikálně. Zajímavoastí je to, že touto hrou se někdy žešily i válečné konflikty. Místo válčení si zahráli a hned bylo jasné kdo vyhrál. Naproti tomu severoameričtí indiáni používali malé míčky ze surové kůže, vycpané srstí. Hráli s tím lakros.