Kazatel

Jak dlouho dokážete žít bez úspor stylem, že vyděláte 14 tisíc, ale utratíte 19 tisíc? Vyplatí se půjčit si?

Doplnění otázky: Od které částky přestává platit selský rozum a pravidelné žití na dluh je možno tolerovat? https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2020-600

Nejlepší odpověď
elkon

Utrácej jen to, na co máš. Pokud nechceš nasekat dluhy, ze kterých se nevyhrabeš. Vždy je třeba hledat takovou práci, kde vyděláš mnohem více (to byla vždy moje zásada). Pokud ovšem nejsi lempl, kterému život nuzáka vyhovuje.

Další odpovědi
Viktorie II.

Takový magor existuje?👀

Rokio

Vždycky musí být příjmy vyšší než výdaje a je potřeba mít nějaké úspory. Tím se řídím já stejně jako většina rozumných lidí.

Vyplatí se půjčit maximálně tak na bydlení, abys bydlel ve vlastním a ne v nájmu.

led

S vašou otázkou sa obráťte na ministrov financií. Tí sú zvyknutí počítať aj s deficitom. Týmto spôsobom sa bežne hospodári vo väčšine štátov sveta.
Skúste si vyhľadať na internete „finančné dlhy štátov“.
My v našej mikroekonomike občana sme nútení žiť len s tým, čo máme, inak pôjdeme na (exekučný) „bubon“.

zjentek

Hlavně pokud někdo vůbec dokáže přežít s 19k kaček, tak takový je na správné cestě ven z konzumu a měl by to v pohodě zvládnout i se 14k.

vikyhes1

Upřímně nevím, protože život na dluh kolikrát nečekaně končí. Je to ale nerozum se dokola zadlužovat.

iceT

Vydělám-li 14 000 a utratím-li 19 000, tak těch 5 000 si musím půjčit. Další měsíc vydělám 14 000, z toho musím 5 000 vrátit, a utratím 19 000, tak si musím půjčit víc a zase víc vrátit. Tak podle mě se takto moc dlouho žít nedá.

zjentek

Elkon jak si dovolíš spojovat výši příjmu s „lemplovstvím“? Spojovat to? Jenom tím ukazuješ, jak dalece jsi nezažil život.

EKSOT123

Jo, Elkonova odpověď je opravdu dětinská a k pobavení. Tedy byla by, kdyby…
Sice je pravda, že lempl jen těžko dosáhne velkého příjmu, ale to je jen menší část pravdy. Ale ani s tvou odpovědí, Zjentku, nesouhlasím, – pokud není vyhlídka, že se poměr mezi příjmy a výdaji v dohledné době obrátí, je většinou lépe to řešit hned než pak. Když už je pak člověk úplně dole, má mnohem míň možností něco zlepšit. V takové situaci lze schválit např. půjčku na rozjetí práce (např. na bydlení při stěhování za prací). Ale ne půjčku na pokračující úpadek. Druhá možnost je radikální omezení výdajů. 19 tis, pokud by to bylo pro jednotlivce, tak by to byl opravdu velký přepych.