Usoman

Jak dlouho by trval déšť na Marsu aby se vytvořil oceán?

Jak dlouho by trval déšť na Marsu (například, který by padal na 1/4 jeho povrchu), aby se vytvořil oceán s rozlohou 71% povrchu planety?
trochu jsem to počítal, ale stále mi vychází strašně malá čísla.

Nejlepší odpověď
Putin

Pokud se ptáš na to, za jak dlouho tam bude možné udělat Zemi 2, tak asi nikdy,například je tam jiný tlak; voda tam vaří při několiksetkrát větší teplotě, než na Zemi, jinak otázka je celkem otevřená – nevíme jak hustě musí pršet a taky by tam padaly kapky pomaleji. 🙂 A důležitý fakt – není kde by se tam tolik vody vzalo ;)

Další odpovědi
klumprt

Vem si běžný liják a zjisti někde na netu, kolik tak asi za hodinu naprší vody na m2.
Pomocí Googlu zjisti kolik je vody v našich oceánech, jak velký je povrch Marsu a Země.
Pomocí trojčlenky, do které zakomponuješ povrch Marsu, povrch Země a množství pozemské oceánské vody zjistíš, kolik tak asi vody by potřebovaly marťanské oceány.
Množství vody v hypotetických marťanských oceánech vyděl množstvím vody napršené za hodinu na m2, vyjde ti v hodinách jak dlouho by muselo pršet na 1 m2.
Toto číslo vyděl 1/4 povrchu Marsu v m2 a získáš odpověď na svou otázku.

Ovšem celé je to nesmysl, protože by se ti ta voda začala okamžitě vypařovat. Daleko směrodatnější je údaj, kolik by muselo být na Marsu vody, aby tam mohly být takové oceány. To by se dalo jednoduše nastřelit taky trojčlenkou Země, Mars, pozemská voda, ale ve skutečnosti to taky není tak jednoduché. Záleží, jaké by tam bylo složení atmosféry a jaké by tam vládlo klima a to se prakticky nedá odhadnout, poněvadž tam dny trvají jinak dlouho, sklon marťanské osy je jiný, rok trvá jinak a gravitace je tam taky jiná.

mosoj

Chybí hodnota srážek a potřebný objem vody. Pak je to otázka pouhého dělení.